Lokatorzy w Olsztynie chcą obniżek czynszów

Po 100-procentowej podwyżce czynszu w mieszkaniach komunalnych w Olsztynie, lokatorzy składają wnioski o jego obniżenie.
Lokatorzy w Olsztynie chcą obniżek czynszów
978 najemców uzyskało już zgodę na obniżenie opłat; połowa z nich dostała 50-proc. ulgę – podał zakład budynków komunalnych w Olsztynie. Do końca lipca lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie za metr kwadratowy płacili 2,89 zł, a po podwyżce od 1 sierpnia – 5,92 zł.

Jak poinformował dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz, po podwyżkach czynszowych do zakładu zarządzającego zasobem mieszkaniowym gminy wpłynęły 1164 wnioski o obniżenie opłat. Obniżenie czynszu uzyskało 978 najemców, w tym 512 otrzymało 50-procentową obniżkę, 170 – 40-proc. ulgę, a 196 – 30-proc. obniżkę czynszu. 240 lokatorom i ich rodzinom gmina odmówiła obniżki, gdyż nie spełniali warunków. Kolejne wnioski są rozpatrywane.

Karpowicz podkreślił, że lokatorzy, którym odmówiono obniżenia czynszu, mieli na przykład zaległości w płatnościach, zajmowali większy metraż niż określono w uchwale albo mieli za wysoki dochód w rodzinie. Zaznaczył, że do budżetu gminy rocznie z tytułu obniżek, jakich udzielono najemcom, nie wpłynie 1 mln 100 tys. zł.

Karpowicz powiedział, że po podwyżkach wielu lokatorów zdecydowało się także zamienić swoje mieszkania. 284 najemców zgłosiło się z takim wnioskiem do banku zamiany mieszkań komunalnych. Do tej pory 60 z nich zamieniło mieszkania. Według dyrektora po podwyżce czynszu zobowiązania Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych wobec spółek miejskich, a także wspólnot mieszkaniowych, zmalały z ponad 10 mln zł do 9 mln 880 tys. zł.

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie, nie godząc się na – ich zdaniem – drastyczne podwyżki, chcieli na drodze sądowej zmienić decyzję rady miasta. Jednak sąd rozpatrując pozwy najemców uznał, że gmina miała prawo do „skokowej podwyżki czynszu”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE