PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomianki - miasto bez elektrośmieci

  • AW    18 września 2014 - 19:14
Łomianki - miasto bez elektrośmieci

Łomianki przystępują do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Pierwsza zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbędzie się 20 września.
Od tej pory mieszkańcy będą mogli regularnie co miesiąc, pozbywać się elektrośmieci w wygodny i legalny sposób, a ponadto bezpłatnie. Patronat nad programem sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Łomiankach.

W ramach współpracy z ElektroEko, w Łomiankach od najbliższej soboty zostanie uruchomiony kompleksowy system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co ważne, Łomianki nie poniosą żadnych kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci". Podmiotem odpowiedzialnym jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Czytaj też:Zanim skorzystasz ze zbiórki elektrośmieci, sprawdź, kto ją organizuje

Mieszkańcy będą mogli oddawać elektrośmieci każdego typu i w każdej ilości w specjalnie dedykowanym punkcie zbierania (parking przy CH AUCHAN w Łomiankach, ul. Brukowa 25 w każdą trzecią sobotę miesiąca w godz. 9.00-14.00)

Ponadto posiadacze dużych elektrośmieci, takich jak lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, będą mogli pozbyć się ich bez konieczności wychodzenia z domu, a w dodatku zupełnie za darmo. ElektroEko w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci" zapewnia mieszkańcom Łomianek właśnie taką usługę. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla szkół podstawowych z Łomianek. Placówki, angażując się  w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne  w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktu zbierania prowadzonego przez samorząd i ElektroEko. Jego adres można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia – udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub mieszkańców! – mówi Anna Podsiadło, koordynator projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktu zbierania prowadzonego przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • śmietniczka, 2014-09-19 09:52:31

    Z tego faktu widać, że nie dogoniliśmy jeszcze krajów III świata.