PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża: Będzie nowy przetarg na tymczasowy odbiór śmieci

  • PAP/JS    2 stycznia 2017 - 17:58
Łomża: Będzie nowy przetarg na tymczasowy odbiór śmieci
Śmieci z Łomży trafiają do recyklingu na wysypisko w Czartorii. Od 1 stycznia obowiązuje nowy cennik na tym wysypisku. (fot. pixabay.com)

• W ciągu kilku najbliższych dni władze Łomży (Podlaskie) ogłoszą przetarg, w którym chcą wyłonić firmę do wywozu śmieci w mieście.
• Od 4 stycznia tymczasowo przez 3 miesiące będzie to robić miejska firma, gdyż prezydent musiał unieważnić poprzedni przetarg.
Najniższa proponowana w przetargu cena (było to drugie postępowanie w tej sprawie) o jedną trzecią przekraczała pulę środków, jaką dysponuje miasto.

Jeszcze nie wiadomo jakiego okresu czasu nowy przetarg będzie dotyczył - poinformował w Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego magistratu.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) chciał podwyżki cen za odbiór śmieci w mieście, ale nie chcieli tego radni. Radni raz byli przeciwko podwyżkom, drugi raz (pod koniec grudnia) w ogóle nie wprowadzili tego punktu do porządku obrad. Dlatego prezydent unieważnił przetarg.

W mieście ustalono w poniedziałek nowy harmonogram odbioru odpadów. Od 4 stycznia do końca marca odpady z miasta będzie odbierać i wywozić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (MPGKiM), które jest zakładem budżetowym miasta.

"Jest to rozwiązanie tymczasowe do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu na wywóz śmieci, który powinien zostać ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Docelowo prawo nie zezwala na wywóz odpadów przez zakład budżetowy, więc po tym okresie MPGKiM nie będzie mogło tego robić" - poinformował Łukasz Czech. Dodał, że najpóźniej do końca marca prezydent miasta ponownie skieruje pod obrady rady miejskiej projekt zmian opłat. "Należy podkreślić, że okoliczne samorządy tego typu zmiany przeprowadziły w minionym roku" - dodał Łukasz Czech.

Przypomniał przy tym, że od początku 2015 r. do połowy roku 2016 śmieci z Łomży wywoziła jedna firma. Przez ostatnie pół roku było to konsorcjum dwóch firm. Obowiązywały wówczas ceny: 83 zł 94 gr za odbiór i transport jednej tony śmieci z zabudowy jednorodzinnej i 74 zł 06 gr w przypadku domów wielorodzinnych.

"Z ustawy o utrzymywaniu czystości i porządku w gminach wynika, iż cały zorganizowany przez jednostkę samorządu terytorialnego system odbioru odpadów komunalnych musi być zbilansowany opłatami przez mieszkańców. Miasto nie może z tego tytułu posiadać ani nadwyżki, ani deficytu" - wyjaśnił Łukasz Czech. Dodał także przy tym, że proponowane podwyżki prezydent Łomży kalkulował na podstawie ofert, jakie firmy złożyły w przetargu.

Śmieci z Łomży trafiają do recyklingu na wysypisko w Czartorii. Od 1 stycznia obowiązuje nowy cennik na tym wysypisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Theo, 2017-01-04 07:37:29

    "Śmieci z Łomży trafiają do recyklingu na wysypisko w Czartorii." To chyba jakaś "innowacyjna technologia"???. Jakoś trudno sobie wyobrazić recykling na składowisku, a co dopiero na wysypisku.