PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża też z opóźnieniem podpisała umowę na odbiór odpadów komunalnych

  • PAP    23 sierpnia 2013 - 13:40
Łomża też z opóźnieniem podpisała umowę na odbiór odpadów komunalnych

Władze Łomży podpisały w piątek z firmą "Błysk" z Zambrowa umowę na odbiór i transport odpadów komunalnych mieszkańców miasta. Za jej usługi do końca 2014 roku samorząd zapłaci ponad 1,85 mln zł. To najniższa cena z trzech ofert w przetargu.
W Łomży nie udało się rozstrzygnąć przetargu przed 1 lipca, czyli do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami, co oznaczało przejęcie tych obowiązków przez samorządy.

Czytaj też: Gminy bez przetargów śmieciowych zostaną ukarane

Co prawda uchwalone stawki zaczęły już obowiązywać, ale wywozem śmieci zajmowało się przedsiębiorstwo komunalne. Będzie to robiło do 2 września, kiedy odbiór i transport odpadów ma zacząć realizować firma "Błysk". W przetargu wzięły udział trzy podmioty i ten wykonawca zaproponował najniższą cenę.

Przedstawiciele firmy Usługi Komunalne "Błysk" z Zambrowa twierdzą, że nie będzie problemów z wywiązaniem się z umowy, która będzie obowiązywała do końca 2014 roku.

"Będziemy czuwali, aby system funkcjonował należycie. Jesteśmy też przygotowani na błyskawiczną reakcję, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy" - zapewnił zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz.

Przed 1 lipca opłaty za wywóz śmieci w Łomży liczone były w dwojaki sposób: w blokach od osoby i wynosiły ok. 5-5,6 zł, zaś w domach jednorodzinnych od pojemnika i wynosiły ok. 13 zł za jeden odbiór (średnio były to dwa odbiory w tygodniu).

Stawki, które obowiązują od 1 lipca 2013 roku, liczone są od gospodarstwa. Przy zadeklarowanej segregacji w budynkach jednorodzinnych to 26 zł, a w mieszkaniach w blokach - 15 zł. Osoby samotne segregujące śmieci płacą mniej: 16 zł w domach jednorodzinnych i 9 zł w mieszkaniu w bloku. Gdy śmieci nie są segregowane, wówczas opłaty wynoszą: w domach jednorodzinnych 35 zł, zaś w mieszkaniach w blokach 20 zł.

Jak podaje Urząd Miejski w Łomży, większość mieszkańców wybrała segregację odpadów - taki zapis zawiera ponad 2,4 tys. na ponad 4,3 tys. złożonych deklaracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.