PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska pod Warszawą i Katowicami podliczone

  • pap/max    2 listopada 2012 - 18:08
Lotniska pod Warszawą i Katowicami podliczone

W październiku zanotowano mniejszy ruch na podkatowickim lotnisku. Właśnie dowiedzieliśmy się też, że lotnisko w Modlinie obsłużyło już ponad 600 tys. pasażerów.
W październiku port lotniczy Katowice zanotował spadek liczby pasażerów wobec tego samego okresu rok wcześniej, zarówno w ruchu czarterowym jak i regularnym. Ogółem po dziesięciu miesiącach br. pasażerów jest jednak więcej niż w tym samym czasie 2011 r.

Jak podały w piątek służby prasowe lotniska, w październiku pasażerów było w Pyrzowicach o 3,1 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Lotnisko w Pyrzowicach należy do liderów ruchu czarterowego wśród portów regionalnych. W ostatnich latach w sezonie wakacyjnym padały tu kolejne rekordy liczby obsłużonych pasażerów, którzy odlatywali stąd na wakacje. Od lipca tego roku następuje jednak spadek w odniesieniu do ubiegłego roku. W październiku br. pasażerów czarterowych było o 7,6 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok temu. Po dziesięciu miesiącach średni spadek wynosi 3,6 proc.

Czytaj też Na lotniskowe inwestycje 4,2 mld zł

Mniejszy ruch to m.in. efekt bankructw biur podróży, do których doszło na początku i w trakcie trwania sezonu czarterowego, oraz spadku zainteresowania wczasami za granicą.

Dotąd w Pyrzowicach rósł natomiast ruch regularny. Jednak w październiku i w tym segmencie zanotowano spadek, o 2,2 proc. Natomiast ogółem po dziesięciu miesiącach roku ruch regularny wzrósł o 4,7 proc.

Od początku roku do końca października w Pyrzowicach odprawiono ponad 1,5 mln pasażerów w ruchu regularnym oraz niespełna 750 tys. osób w ruchu czarterowym - w sumie ponad 2 mln 271,5 tys. osób. To ponad 35 tys. pasażerów więcej niż w tym samym czasie 2011 r.

Zmniejszenie ruchu czarterowego zmusiło zarządzające portem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze do korekty tegorocznej prognozy ruchu. Na początku roku władze portu szacowały, że w całym 2012 r. obsłuży on nawet 2,8 mln pasażerów, wobec ponad 2,5 mln przed rokiem. Obecna prognoza mówi o ok. 2,6 mln podróżnych.

W sezonie jesienno-zimowym siatka połączeń z Katowice Airport obejmie 28 połączeń do 13 europejskich państw. Najwięcej tras obsługiwać będzie Wizz Air (16), następnie Ryanair (5), PLL LOT (3), Lufthansa (2), Eurolot (1) i SAS (1). Siatka połączeń czarterowych to 35 tras do 10 państw w Europie, Azji i Afryce. Najwięcej połączeń czarterowych z wylotem z Pyrzowic biura podróży oferują do Hiszpanii (8), Grecji (7) oraz Egiptu, Turcji i Tunezji (po 4).

Na podkatowickim lotnisku realizowany jest największy program rozbudowy infrastruktury w historii portu, w części finansowany ze źródeł unijnych. To budowa nowej drogi startowej oraz rozbudowa płyt postojowych, łącznym kosztem ponad 400 mln zł.(PAP)

Lotnisko w Modlinie obsłużyło już ponad 600 tys. pasażerów

Lotnisko w Modlinie, uruchomione w lipcu, obsłużyło już ponad 600 tys. pasażerów - poinformowała w piątek Magdalena Bojarska z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Bojarska wskazała w komunikacie, że od chwili uruchomienia lotniska w Modlinie 15 lipca 2012 r. do końca października przez lotnisko przewinęło się 603 tys. 259 pasażerów. W tym czasie odbyło się 4 tys. 250 tzw. operacji lotniczych. Z usług linii WizzAir skorzystało 382 tys. 201 pasażerów, a Ryanair 220 tys. 695 pasażerów.

Lotnisko podało, że w październiku obsłużono 170 tys. 355 pasażerów i wykonano 1 tys. 242 operacji lotniczych.

Lotnisko Warszawa-Modlin jest najmłodszym funkcjonującym portem lotniczym w kraju (regularne loty z nowo otwartego lotniska w Świdniku koło Lublina mają zacząć się w połowie grudnia) W połowie lipca oficjalnie zainaugurowało swoją działalność. Do portu latają linie Ryanair oraz WizzAir. Pod koniec października lotnisko poinformowało, że w sezonie zimowym uruchomione zostaną cztery nowe połączenia lotnicze: do Grenoble (WizzAir), Bristolu, East-Midlands i Frankfurtu-Hahn (Ryanair).

Ponadto zimą Ryanair ma zimą uruchomić jeszcze połączenia do Liverpoolu, Eindhoven, Paryża-Beauvais, Prestwick i Cork. Na tych trasach lata już z Modlina WizzAir. W sumie podróżujący z lotniska w Modlinie będą mogli wybrać się do 24 miast i 27 portów lotniczych w 11 państwach Europy, a liczba połączeń wzrośnie do 173 tygodniowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.