PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska regionalne zanotowały 15-proc. wzrost liczby pasażerów

  • PAP/MIW    23 października 2017 - 17:27
Lotniska regionalne zanotowały 15-proc. wzrost liczby pasażerów
Po trzech kwartałach br. 14 polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 19 mln pasażerów. (fot. Katowice Airport / Piotr Adamczyk)

Po trzech kwartałach br. 14 polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 19 mln pasażerów, czyli o 2,4 mln więcej (15 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.
• Jak poinformował w poniedziałek (23.10) Związek, w trzecim kwartale roku, tradycyjnie najlepszym dla europejskiej branży lotniczej, z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało ponad 7,7 mln podróżnych.

• To ok. 950 tys. więcej (o 14 proc.) w porównaniu z okresem od lipca do końca września minionego roku.

• W pierwszym kwartale br. w regionach obsłużono 4,6 mln podróżnych, czyli o ok. 450 tys. więcej (o 10 proc.) w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r., a w drugim kwartale br. - 6,65 mln pasażerów, o ok. 990 tys. więcej (o 17 proc.) niż w okresie od kwietnia do czerwca ub. roku

 

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w pierwszych dziewięciu miesiącach br. pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 584 tys. osób więcej, niż w tym samym okresie 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 531 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 480 tys. podróżnych.

Po trzech kwartałach 2017 r. polskie porty regionalne odnotowały 61-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (podobny udział miały w całym 2016 r.). Tylko dwa z 14 polskich portów regionalnych nie miały w tym czasie wzrostu ruchu.

Jak ocenił kierujący związkiem szef Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik, tegoroczne wakacje zgodnie z przewidywaniami okazały się dobre dla portów regionalnych.

- Motorem kilkusettysięcznego wzrostu liczby pasażerów w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu byli przewoźnicy operujący na trasach regularnych. Z kolei w Katowicach i Poznaniu na wysoką dynamikę wzrostu ruchu większy wpływ miały czartery - wskazał Tomasik.

- Cieszy rozwój mniejszych portów, które obsługują poniżej miliona pasażerów rocznie. Z tego grona szczególnie widoczne, znaczące wzrosty liczby podróżnych odnotowały: Szczecin, Lublin Rzeszów - zaznaczył prezes ZRPL.

W całym 2016 r., spośród 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych, z lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób (udział na poziomie 62 proc.). Zrzeszający te lotniska związek prognozuje, że w 2017 r. obsłużą one powyżej 24 mln pasażerów, osiągając wzrost na poziomie ok. 15 proc.

Według organizacji do takiego prognozowanego wyniku w znacznej mierze powinna przyczynić się szybko rosnąca siatka połączeń regularnych. W letnim rozkładzie lotów w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.