Lotnisko Chopina przejmie Modlin? Interweniuje marszałek

Marszałek chce ograniczyć liczbę lotów z Lotniska im. Chopina.
Lotnisko Chopina przejmie Modlin? Interweniuje marszałek
Marszałek ma prawo do wnioskowania o ograniczenie liczby lotów w oparciu m.in. o prawo ochrony środowiska i rozporządzenie ws. dopuszczalnych norm hałasu. (fot. Facebook)

• Marszałek woj. mazowieckiego chce zmniejszyć liczbę lotów z Lotniska im. Chopina.

• Oficjalnie chodzi o hałas dokuczający mieszkańcom, mniej oficjalnie – właściciele lotniska Chopina chcą przejąć Port Lotniczy Modlin, który w części należy do Mazowsza.

• W tej sprawie zaplanowano rozmowy z ministerstwem i przedstawicielami portu lotniczego.

Wniosek dotyczący ograniczenia liczby lotów z Lotniska im. Chopina wpłynął z urzędu marszałka Adama Struzika do zarządzającego Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (PPL) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i dodaje, że PPL ma się do niego odnieść do końca kwietnia.

Lotnisko im. Chopina w nocy może przeprowadzać 48 startów i lądowań, ale marszałek chce tę liczbę ograniczyć do 40. Powód? Ma to być działanie na rzecz mieszkańców, którzy skarżą się na hałas z pobliskiego portu.

Dziennik zwraca uwagę, że takie działanie może odbyć się z korzyścią dla lotniska Modlin, które zwykle obsługuje tych pasażerów, którym nie udało się załapać na lot z Chopina. Port Modlin nie ma żadnych ograniczeń hałasowych.

Czytaj też: Centralny Port Lotniczy zagrożeniem dla lotniska Chopina. Co z innymi portami w regionach?

Ponadto rząd chce, żeby Modlin wspomógł Lotnisko im. Chopina w obsłudze prognozowanego zwiększonego ruchu do czasu wybudowania Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Aby tak jednak było, port wymaga doinwestowania.

Z kolei PPL – właściciel Lotniska im. Chopina – zaproponowało Modlinowi kwotę 204 mln zł na rozwój portu, ale w zamian chce przejąć kontrolę nad lotniskiem. Takie rozwiązanie nie podoba się Mazowszu, które zainwestowało 100 mln zł i ma 1/3 udziałów w Modlinie.

W tej sprawie mają się odbyć rozmowy między marszałkiem Struzikiem, resortem rozwoju i przedstawicielami PPL. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.