PARTNER PORTALU
 • BGK

Lotnisko Chopina przejmie Modlin? Interweniuje marszałek

 • MN    4 kwietnia 2017 - 09:16
Lotnisko Chopina przejmie Modlin? Interweniuje marszałek
Marszałek ma prawo do wnioskowania o ograniczenie liczby lotów w oparciu m.in. o prawo ochrony środowiska i rozporządzenie ws. dopuszczalnych norm hałasu. (fot. Facebook)

Marszałek chce ograniczyć liczbę lotów z Lotniska im. Chopina.
• Marszałek woj. mazowieckiego chce zmniejszyć liczbę lotów z Lotniska im. Chopina.

• Oficjalnie chodzi o hałas dokuczający mieszkańcom, mniej oficjalnie – właściciele lotniska Chopina chcą przejąć Port Lotniczy Modlin, który w części należy do Mazowsza.

• W tej sprawie zaplanowano rozmowy z ministerstwem i przedstawicielami portu lotniczego.

Wniosek dotyczący ograniczenia liczby lotów z Lotniska im. Chopina wpłynął z urzędu marszałka Adama Struzika do zarządzającego Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (PPL) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i dodaje, że PPL ma się do niego odnieść do końca kwietnia.

Lotnisko im. Chopina w nocy może przeprowadzać 48 startów i lądowań, ale marszałek chce tę liczbę ograniczyć do 40. Powód? Ma to być działanie na rzecz mieszkańców, którzy skarżą się na hałas z pobliskiego portu.

Dziennik zwraca uwagę, że takie działanie może odbyć się z korzyścią dla lotniska Modlin, które zwykle obsługuje tych pasażerów, którym nie udało się załapać na lot z Chopina. Port Modlin nie ma żadnych ograniczeń hałasowych.

Czytaj też: Centralny Port Lotniczy zagrożeniem dla lotniska Chopina. Co z innymi portami w regionach?

Ponadto rząd chce, żeby Modlin wspomógł Lotnisko im. Chopina w obsłudze prognozowanego zwiększonego ruchu do czasu wybudowania Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Aby tak jednak było, port wymaga doinwestowania.

Z kolei PPL – właściciel Lotniska im. Chopina – zaproponowało Modlinowi kwotę 204 mln zł na rozwój portu, ale w zamian chce przejąć kontrolę nad lotniskiem. Takie rozwiązanie nie podoba się Mazowszu, które zainwestowało 100 mln zł i ma 1/3 udziałów w Modlinie.

W tej sprawie mają się odbyć rozmowy między marszałkiem Struzikiem, resortem rozwoju i przedstawicielami PPL. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Olgierd37, 2017-09-07 11:02:50

  Do Radosław36: Jeśli rzeczywiście zależy mu na tej reklamie to powinien wziąć pod uwagę konieczność wyróżniania się na tle konkurencji jakimiś nowatorskimi rozwiązaniami. Ja postawiłbym na ekologię, bo to popularne rozwiązanie w krajach zachodnich. Tak zrobił choćby parkingpodwiatrakiem.pl dlaczego ...niby mieliby być gorsi?  rozwiń
 • Radosław36, 2017-08-29 09:16:20

  Do Janusz57: Zgadzam się z przedmówcą. Modlin zasługuje na ugruntowanie swojej pozycji i szerszą reklamę poza Mazowszem. Jeśli chodzi o parkingi, to mógłbym zaproponować sprawdzenie oferty fortparking.pl. Myślę, że okaże się bardzo atrakcyjna.
 • Janusz57, 2017-08-23 10:00:33

  I prawidłowo, wypada dać impuls rozwojowy Modlinowi, żeby mógł umacniać swoją pozycję i przebić się do czołówki, byłoby to świetne rozwiązanie dla niedowiarków i mocny as w rękawie regionu. Przy okazji wzrostem zarobków niemal natychmiastowo mogłyby się cieszyć lokalne firmy jak choćby Parking Bema ...lotniskomodlin.org który mógłby przyjąć więcej klientów niż kiedykolwiek wcześniej.  rozwiń