PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko Gdańsk. Nowa strefa odlotów już otwarta

  • pt    24 listopada 2017 - 13:44
Lotnisko Gdańsk. Nowa strefa odlotów już otwarta
Współczesne lotniska to nie tylko sprawna i bezpieczna obsługa pasażerów, ale również sklepy i lokale gastronomiczne. (fot.gdansk.pl_

Rozbudowana oferta gastronomiczna i handlowa. Zupełnie nowy wystrój. Tak po remoncie wygląda strefa odlotów w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
• Przebudowa objęła zarówno strefę odlotów, jak i ogólnodostępne przestrzenie terminalu.

• Strefa odlotów zyskała duży sklep duty-free. Jest to jeden z największych tego typu sklepów na polskich lotniskach.

• Przebudowa strefy air-side jest efektem podpisanej pomiędzy gdańskim lotniskiem a spółką Lagardere Travel Retail dziesięcioletniej umowy na zarządzanie strefą komercyjną.

 

Współczesne lotniska to nie tylko sprawna i bezpieczna obsługa pasażerów, ale również sklepy i lokale gastronomiczne.

Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, mówi:

- Przychody z działalności niezwiązanej bezpośrednio z ruchem lotniczym stanowią około 40 procent dochodów lotniska. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podpisanie dziesięcioletniej umowy z Lagardere Travel Retail na zarządzanie strefą komercyjną lotniska. Firma ta operuje na ponad 200 lotniskach na całym świecie. Przebudowa objęła zarówno strefę odlotów, jak i ogólnodostępne przestrzenie terminalu T2.

 Tak o inwestycji mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego:

- To ważna inwestycja dla pasażerów. Dzięki niej wizyta na lotnisku i oczekiwanie na podróż będą bardziej komfortowe. Od tego dnia gdańskie lotnisko weszło do elity wśród lotnisk regionalnych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Strefa odlotów zyskała duży sklep duty-free. Jest to jeden z największych tego typu sklepów na polskich lotniskach. W licznych punktach handlowych oferowane są najwyższej jakości produkty regionalne nie tylko z Pomorza, ale ze wszystkich regionów kraju. Do dyspozycji pasażerów są również bary i restauracje pozycjonowane zarówno w sektorze premium, jak i economy.

 Od 2009 roku samorząd województwa pomorskiego wraz z udziałowcami Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy przeprowadził liczne inwestycje.

- Nie zawsze są one widoczne gołym okiem i dla zwykłych pasażerów. W terminalu działa jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów do transportu bagażu. Opera się on nie na taśmociągach, ale na poruszających się po szynach wózkach - wylicza wicemarszałek Świlski i dodaje:

- Ukończyliśmy budowę odwodnienia terenu całego portu lotniczego. Przed budynkiem terminalu T2 powstała całkowicie nowa płyta postojowa dla samolotów, dzięki czemu o ponad 100 proc. zwiększyła się liczba przeprowadzanych w ciągu godziny operacji lotniczych.

Niedawno zakończona została również instalacja systemu ILS cat II, przez co możliwe są starty i lądowania przy ograniczonej widoczności. W sumie w ciągu ostatnich lat wszystkie inwestycje kosztowały blisko pół miliarda złotych.

Dobre wyniki lotnisk regionalnych

W pierwszym kwartale br. niemal wszystkie regionalne lotniska odnotowały zwiększenie obsługi pasażerów, w tym w wielu przypadkach bardzo dynamiczne: w Krakowie – o 19,4 proc. w porównaniach rok do roku, w Katowicach – o 10,2 proc., w Gdańsku – o 12,9 proc., czy we Wrocławiu – o 20,4 proc.

W tym roku polskie porty regionalne mogą utrzymać zeszłoroczną dynamikę wzrostu i obsłużyć rekordową liczbę około 23,5 mln pasażerów - szacuje Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

W 2016 roku obsłużyły ponad 21 mln pasażerów, wyprzedzając prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego o dwa lata.

- Dane za ub. rok pokazują, jak ważną rolę odgrywają lotniska poza Warszawą w budowie zrównoważonego, efektywnego systemu dostępu do transportu lotniczego w Polsce – mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Zdaniem ZRPL wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.