PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko Katowice zakłada utrzymanie rosnącej liczby podróżnych

  • PAP/JS    3 kwietnia 2018 - 23:07
Lotnisko Katowice zakłada utrzymanie rosnącej liczby podróżnych
Wzrost ruchu pasażerskiego w najbliższych miesiącach napędzać ma także rozbudowana siatka połączeń czarterowych, obejmująca 67 tras do 69 miejsc w 20 państwach (Fot. sxc.hu)

Lotnisko Katowice w Pyrzowicach, które w pierwszym kwartale br. obsłużyło 25 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem, w kolejnych miesiącach spodziewa się utrzymania dużej dynamiki wzrostu liczby podróżnych. W całym 2018 r. port zamierza odprawić przeszło 4 mln osób.
  • Pierwszy kwartał był okresem kontynuacji inwestycji w Katowice Airport.
  • Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych.
  • W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

Władze portu, będącego jednym z największych polskich lotnisk regionalnych, podsumowały wyniki osiągnięte w marcu i pierwszym kwartale tego roku. W marcu ruch pasażerski był o blisko 23 proc. większy niż przed rokiem, a w całym pierwszym kwartale o 25 proc.

"Marzec był czternastym miesiącem z rzędu z dwucyfrowym wzrostem procentowym ruchu pasażerskiego ogółem. W pierwszym kwartale sprawdziły się prognozy, w których założyliśmy, że obsłużymy ok. 140 tys. pasażerów więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem minionego roku. W najbliższych miesiącach spodziewamy się utrzymania dwucyfrowego wzrostu procentowego ruchu pasażerskiego" - skomentował prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.

Jego zdaniem w utrzymaniu dynamiki wzrostu ruchu pomogą nowe połączenia, uruchomione w letnim rozkładzie lotów z Pyrzowic. 26 marca wystartowało połączenie linii Wizz Air do Lwowa, a dzień później Lufthansa rozpoczęła loty do Monachium. "Przed nami jeszcze sześć inauguracji: w czerwcu Wizz Air uruchomi całoroczne Porto, Memmingen i Charków oraz sezonowe Malagę, Faro i Podgoricę" - zapowiedział prezes.

Wzrost ruchu pasażerskiego w najbliższych miesiącach napędzać ma także rozbudowana siatka połączeń czarterowych, obejmująca 67 tras do 69 miejsc w 20 państwach. W tym sezonie biura podróży i touroperatorzy oferują z Pyrzowic kilka nowości, jak chorwacki Split, Tivat w Czarnogórze czy greckie wyspy Santorini, Chios i Lemnos.

Obecnie siatka połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport obejmuje 123 kierunki regularne i czarterowe na 105 lotnisk w 31 państwach na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

Władze portu spodziewają się, że w tym roku po raz pierwszy w historii lotnisko obsłuży ponad 4 mln pasażerów, wobec 3,9 mln osób w minionym roku. Tegoroczny wzrost w ciągu całego roku prognozowany jest na kilkaset tysięcy podróżnych.

W marcu br. pyrzowickie lotnisko obsłużyło ponad 254,5 tys. osób, czyli o 47,4 tys. więcej niż w marcu rok wcześniej. Znaczący wzrost ruchu zanotowano zarówno w segmencie przewozów regularnych jak i czarterowych. W całym pierwszym kwartale pasażerów było prawie 712,5 tys., o 142,3 tys. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 r.

Najpopularniejszymi połączeniami regularnymi z Pyrzowic w pierwszym kwartale br. były loty do Londynu-Luton (85 tys. pasażerów), Dortmundu (57 tys.) i Londyn-Stansted (32 tys.). W ruchu czarterowym największym zainteresowaniem cieszyły się: Marsa Alam (19,9 tys. pasażerów), Hurghada (19,2 tys.) i Fuerteventura (13,2 tys.).

Pierwszy kwartał był okresem kontynuacji inwestycji w Katowice Airport. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W najbliższym czasie spółka GTL rozpocznie też prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego - analizy mają określić ostateczną skalę przyszłych inwestycji związanych z infrastrukturą terminalową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.