PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko oddam w prywatne ręce

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 kwietnia 2011 - 07:54
Lotnisko oddam w prywatne ręce

W tym roku właściciele gdańskiego portu chcą rozpocząć wybór firmy, która przejmie zarządzanie lotniskiem. Kraków zaś czeka na oferty kupna akcji.
Do złożenia ofert przygotowują się m.in. Szwajcarzy i Australijczycy. Jak poinformował „Rzeczpospolitą” Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, przetarg będzie ogłoszony jesienią tego roku.

Zasady współpracy finansowej z przyszłym partnerem nie zostały jeszcze doprecyzowane. Właściciele lotniska, wśród których największymi są miasto Gdańsk, województwo pomorskie i PP Porty Lotnicze (zarządca warszawskiego portu), skłaniają się ku systemowi mieszanemu, w którym zarządca będzie otrzymywał część wynagrodzenia ryczałtem, a cześć będzie uzależniona od przychodów portu. To z jednej strony pozwoli odciążyć budżety samorządów, z drugiej zdopinguje zarządcę do osiągania jak najlepszych wyników.

O ile władze pomorskiego portu nie chcą sprzedawać udziałów, ku temu skłaniają się zarządcy lotniska w Krakowie. Chcą na swoje inwestycje uzyskać ok. 200 mln zł ze sprzedaży pakietu do 30 proc. akcji spółki – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Lotniska szukają pieniędzy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Dzianka, 2011-04-28 22:22:02

    takież to przeznaczenie, jak tu w nie nie wierzyć? Jednak co w prywatnych rękach to w prywatnych!
  • nieb, 2011-04-28 15:36:01

    ciekawa sprawa. Zobaczymy jak to się rozwinie