PARTNER PORTALU
 • BGK

Lotnisko w Jasionce oszczędzi dzięki fotoogniwom

 • PAP    10 czerwca 2014 - 13:26
Lotnisko w Jasionce oszczędzi dzięki fotoogniwom

Ok. 80 tys. zł rocznie zaoszczędzi spółka zarządzająca lotniskiem w Jasionce (Podkarpackie), dzięki zainstalowaniu na budynku administracji ogniw fotowoltaicznych. Montaż instalacji kosztował 15 mln zł, połowa to dofinansowanie UE.
Jak poinformował rzecznik prasowy podrzeszowskiego portu Łukasz Sikora, system fotowoltaiczny, który pokrywa ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni budynku, ma pracować nawet w pochmurne dni.

"W słoneczne dni, a tych w Rzeszowie jest najwięcej w Polsce, ogniwa będą mogły wytworzyć około 450 kilowatów energii elektrycznej. Ogniwa wyposażone są również w automatyczny system do topienia śniegu i lodu" - podkreślił Sikora. Dodał, że największą zaletą ogniw jest to, że pozwalają zaoszczędzić na kosztach energii. Wstępne szacunki wskazują, że może to być 80 tys. zł rocznie.

Zdaniem rzecznika instalacja fotowoltaiczna w Jasionce jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. "Dzięki niej podrzeszowskie lotnisko stanie się jednym z najbardziej ekologicznych w wymiarze pozyskiwania i wykorzystania energii słonecznej" - stwierdził.

W ramach inwestycji, oprócz systemu fotowoltaicznego, zmodernizowano również wewnętrzną sieć elektryczną oraz wdrożono System Zarządzania Energię. Panele fotowoltaiczne umieszczono nie tylko na dachu budynku, ale również zamontowano je na niemal całej elewacji obiektu. Natomiast na oknach zamontowano żaluzje fotowoltaiczne. Jak przyznał Sikora, budynek po tej zmianie wygląda dość futurystycznie.

Rzecznik zaznaczył, że dzięki Systemowi Zarządzania Energią i specjalnej platformie internetowej każdy internauta będzie mógł się przekonać, ile konkretnie wynoszą oszczędności w emisji dwutlenku węgla (CO2), uzyskane dzięki instalacji tego systemu.

Najważniejszym zadaniem systemu fotowoltaicznego jest pozyskanie energii elektrycznej z energii słonecznej przy użyciu technologii krzemowej z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • obserwator1, 2014-06-11 11:28:30

  Gdyby polowe kwoty wpłacić na lokatę w banku oprocentowana w wysokości 4% to dochód roczny wyniósłby 300 000zl. Tak się wychodzi na inwestycjach w energie odnawialna
 • pikuś, 2014-06-11 09:01:19

  To oczywiście cieszy, ale - jak obliczyłem - czas zwrotu inwestycji to 187 lat. Trochę dużo, delikatnie mówiąc...
 • Elzbieta, 2014-06-11 09:01:04

  Jeżeli nie ma błędów w podanych liczbach inwestycja zwróci się po 187 latach.