PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: 350 mln zł z funduszy unijnych na odnawialne źródła energii

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 15:57
Lubelskie: 350 mln zł z funduszy unijnych na odnawialne źródła energii
Umowy z przedstawicielami samorządów podpisano w czwartek 22 grudnia. (fot. pixabay)

• 350 mln zł na odnawialne źródła energii otrzyma 108 samorządów z woj. lubelskiego.
• Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła.
• Na konkurs ogłoszony w marcu tego roku wpłynęło 315 wniosków, z których 251 zostało ocenionych pozytywnie.
"Licząc każdą instalację z tych 108 projektów, która powstanie, można powiedzieć, że to prezent dla 200 tys. mieszkańców naszego regionu" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, który w czwartek podpisał z przedstawicielami samorządów sześć pierwszych umów na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Pozostałe umowy mają być podpisane do końca roku.

"Instalacje bez dofinansowania kosztowałyby po około 10 tys. zł, natomiast dzięki dotacjom gospodarstwa domowe zapłacą po około 2 tys. zł. Jest to najbardziej bezpośrednie wsparcie mieszkańców z funduszy europejskich" - dodał Sosnowski.

Na konkurs ogłoszony w marcu tego roku wpłynęło 315 wniosków, z których 251 zostało ocenionych pozytywnie. Po trzystopniowej weryfikacji władze województwa wybrały do dofinansowania najbardziej efektywne projekty. Na dotacje mogą jeszcze liczyć samorządy, które zajęły dalsze miejsca na liście rankingowej. "W rezerwie na ten cel pozostało 42 mln zł, a kolejne 50 mln zł napłynie z przelicznika kursowego euro, który jest korzystny. Będą też oszczędności po przetargach" - zaznaczył Sosnowski.

"To był konkurs, który cieszył się największym zainteresowaniem, odkąd są fundusze europejskie. Chcielibyśmy, aby wszystkie wnioski, które spełniły wymogi formalne, mogły uzyskać dofinansowanie. Będziemy próbowali negocjować z Komisją Europejską, żeby znaleźć na to środki finansowe, ponieważ wiemy, że mieszkańcom bardzo na tych projektach zależy" - dodał wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Czytaj też: Podlaskie podsumowało środki unijne w 2016 r. Blisko 700 mln zł

Podlubelska gmina Piaski otrzyma ponad 9,7 mln zł dofinansowania, na dwa projekty. "Złożyliśmy jeszcze trzeci wniosek, który będzie oczekiwał na oszczędności. Po raz kolejny uczestniczymy w takim konkursie. U nas jest już 600 instalacji solarnych na dachach domów mieszkańców, dobrze funkcjonują, to zachęca kolejne osoby" - powiedział burmistrz Piask, Michał Cholewa.

"Te dwa wnioski dotyczą 800 instalacji solarnych, więc więcej niż co trzeci dom w gminie Piaski będzie posiadał taką instalację. Przybędzie też prawie 250 pieców centralnego ogrzewania na biomasę. Koszty VAT bierze na siebie gmina, mieszkańcy zapłacą tylko 15 proc. netto kosztów instalacji" - dodał Cholewa.

Samorząd Hrubieszowa będzie realizował tego rodzaju projekt po raz pierwszy, otrzyma prawie 1,5 mln zł dofinansowania. "Planujemy montaż 256 instalacji, z których połowa to będą kolektory słoneczne, a pozostałe - panele fotowoltaiczne połączone z pompami ciepła" - powiedział burmistrz Hrubieszowa, Tomasz Zając.

W czwartek umowy na dofinansowanie podpisali też samorządowcy z gmin: Baranów, Biłgoraj i Komarówka.

Z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w Lubelskiem dofinansowano 71 projektów lokalnych samorządów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Dotacje sięgnęły 304 mln zł; zamontowano około 34,5 tys. zestawów solarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.