PARTNER PORTALU
 • BGK

Lublin: Będą bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów

 • PAP/JS    10 listopada 2017 - 21:31
Lublin: Będą bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów
Dodatkowym efektem ma być też zachęcenie samych rodziców do zamiany jazdy samochodem po mieście na komunikację publiczną. (fot. pixabay.com)

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów uchwalili radni Lublina. Dalej idący projekt radnych PiS - obejmujący także uczniów szkół ponadgimnazjalnych, do 21 roku życia - został odrzucony.
• Koszt wprowadzenia tej ulgi został oszacowany na kwotę 2,7-2,9 mln zł rocznie.

• Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że ten wydatek będzie już uwzględniony w projekcie budżetu miasta na przyszły rok.

Za uchwałą zagłosowało 31 radnych, nikt nie był przeciwny. Bezpłatne przejazdy dla obowiązywały od 1 stycznia 2018 r.

Projekt uchwały o bezpłatnych przejazdach dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, wniesiony został przez prezydenta miasta, ale powstał z inicjatywy radnych ugrupowania Wspólny Lublin. Jak tłumaczył radny Mariusz Banach, ma to przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu pojazdów, dzięki temu, że część rodziców zrezygnuje z dowożenia dzieci do szkół. "Mamy nadzieję, że poranne korki przy szkołach będą mniejsze" - powiedział.

Dodatkowym efektem ma być też zachęcenie samych rodziców do zamiany jazdy samochodem po mieście na komunikację publiczną.

Koszt wprowadzenia tej ulgi został oszacowany na kwotę 2,7-2,9 mln zł rocznie. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że ten wydatek będzie już uwzględniony w projekcie budżetu miasta na przyszły rok.

Radni PiS postulowali dalej idące zmiany poprzez przyznanie bezpłatnych przejazdów uczniom wszystkich typów szkół, zamieszkałym w Lublinie, którzy nie ukończyli 21 roku życia. Projekt uchwały radnych PiS w tej sprawie, a także zgłoszona przez nich poprawka rozszerzająca grupę uczniów zwolnionych z opłat, zostały odrzucone w głosowaniu przez radnych PO i Wspólnego Lublina, którzy mają większość w radzie.

Radny PiS Zbigniew Ławniczak mówił, że przyznanie ulgi tylko dla części uczniów "dzieli społeczeństwo". "Czym się różni uczeń szkoły podstawowej od ucznia szkoły średniej? Zwolnijmy wszystkich albo nikogo"- postulował.

Przewodniczący klubu PiS Tomasz Pitucha wskazywał natomiast, że rodzice dzieci z klas I-III raczej nie zrezygnują z dowożenia ich do szkół samochodami, a z komunikacji miejskiej w większym stopniu korzystają dzieci starsze, w tym uczniowie szkół średnich.

Prezydent oraz radni PO i Wspólnego Lublina tłumaczyli, że miasta nie stać na sfinansowanie darmowych przejazdów również dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Według szacunków zwiększy to koszty o kolejne 5 mln zł. "To musiałoby się wiązać z podwyżką cen biletów o około 20 proc. Nie chcemy tego robić" - powiedział prezydent Żuk.

Radny PO Michał Krawczyk wypominał radnym PiS, że to ich projekt, który obejmuje tylko uczniów zamieszkałych w Lublinie prowadzi do podziałów, bo w liceach, technikach, czy szkołach zawodowych znaczna część uczniów jest spoza miasta. "To wy dzielicie ludzi, kiedy część uczniów w tej samej klasie płaci za bilet, a część nie płaci" - mówił Krawczyk do radnych PiS .

Prezydent powiedział, że jeśli ulgi mają obejmować wszystkich uczniów, to trzeba zapytać lubelskich podatników, czy chcą ponosić te dodatkowe koszty, których znaczna część będzie dotyczyła młodzieży spoza Lublina. "Pamiętajmy, że wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast, z których ta młodzież pochodzi, nie deklarują gotowości do partycypacji w kosztach finansowania komunikacji w Lublinie" - zaznaczył Żuk.

Sprawa bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską była przedmiotem obrad radnych Lublina na dwóch sesjach nadzwyczajnych w piątek.

Z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej wystąpili radni PiS, po tym, jak ich projekt w tej sprawie został zdjęty z porządku obrad na sesji zwyczajnej rady miasta w październiku. Zdjęty z porządku obrad został wówczas także projekt prezydenta, ponieważ nie był jeszcze wtedy zaopiniowany przez związki zawodowe. Gdy radni PiS zawnioskowali o zwołanie sesji nadzwyczajnej, to samo zrobił prezydent, aby - jak tłumaczył - oba projekty były rozpatrywane przez radę w tym samym czasie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.