PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin będzie miał więcej trolejbusów

  • pt    4 września 2014 - 10:11
 Lublin będzie miał więcej trolejbusów

Gmina Lublin podpisała kolejną umowę na rozbudowę sieci trolejbusowej w mieście. Tym samym rozdysponowanych zostało 100 proc. środków Programu Rozwój Polski Wschodniej przeznaczonych na rozwój komunikacji publicznej.
Realizacja projektu obejmuje przebudowę i wyposażenie w trakcję trolejbusową ul. Lubelskiego Lipca '80, która w przyszłości połączy Zintegrowany Dworzec Metropolitalny i jego sąsiedztwo z siecią miejskiego systemu transportu publicznego.

Inwestycja zakłada także budowę infrastruktury towarzyszącej tj. ścieżek rowerowych, zatok komunikacji miejskiej, wiaduktu oraz przebudowę skrzyżowania, dzięki czemu możliwa będzie integracja systemów transportu publicznego z komunikacją rowerową i pieszą na terenie miasta.

Czytaj: Gdzie jeżdżą trolejbusy?

Przedsięwzięcie pozwoli na lepsze skomunikowanie terenów położonych po obu stronach rzeki Bystrzycy, w tym ośrodków dydaktycznych KUL i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz  usunięcie jednej z podstawowych barier w rozwoju miasta jaką jest ograniczona dostępność komunikacyjna. 

Wpłynie również na zwiększenie mobilności mieszkańców oraz ułatwi dojazd do Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego, który będzie obsługiwał transport kolejowy i zamiejską komunikację autobusową.

Czytaj też: Największa debata o przyszłości Polski wschodniej tuż-tuż

Jest to drugi projekt realizowany przez Lublin z Programu Rozwój Polski Wschodniej, którego celem jest poprawa jakości funkcjonowania transportu miejskiego. Do tej pory dzięki wsparciu Funduszy Europejskich miejski tabor wzbogacił się o 100 nowych autobusów i 35 trolejbusów. Rozbudowano również trakcję trolejbusową oraz uruchomiono System Zarządzania Transportem Publicznym.  

Całkowita wartość projektu Budowa korytarza transportu zbiorowego do obsługi terenów położonych w sąsiedztwie przyszłego Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – ul. Lubelskiego Lipca '80 to niemal 41,8 mln zł, z czego prawie 18 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Inwestycja realizowana jest w ramach Działania III.1 Programu Rozwój Polski Wschodniej Systemy miejskiego transportu zbiorowego.

Lublin zakończy realizację projektu do 31 grudnia 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.