Lublin będzie miał więcej trolejbusów

Gmina Lublin podpisała kolejną umowę na rozbudowę sieci trolejbusowej w mieście. Tym samym rozdysponowanych zostało 100 proc. środków Programu Rozwój Polski Wschodniej przeznaczonych na rozwój komunikacji publicznej.
 Lublin będzie miał więcej trolejbusów

Realizacja projektu obejmuje przebudowę i wyposażenie w trakcję trolejbusową ul. Lubelskiego Lipca '80, która w przyszłości połączy Zintegrowany Dworzec Metropolitalny i jego sąsiedztwo z siecią miejskiego systemu transportu publicznego.

Inwestycja zakłada także budowę infrastruktury towarzyszącej tj. ścieżek rowerowych, zatok komunikacji miejskiej, wiaduktu oraz przebudowę skrzyżowania, dzięki czemu możliwa będzie integracja systemów transportu publicznego z komunikacją rowerową i pieszą na terenie miasta.

Czytaj: Gdzie jeżdżą trolejbusy?

Przedsięwzięcie pozwoli na lepsze skomunikowanie terenów położonych po obu stronach rzeki Bystrzycy, w tym ośrodków dydaktycznych KUL i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz  usunięcie jednej z podstawowych barier w rozwoju miasta jaką jest ograniczona dostępność komunikacyjna. 

Wpłynie również na zwiększenie mobilności mieszkańców oraz ułatwi dojazd do Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego, który będzie obsługiwał transport kolejowy i zamiejską komunikację autobusową.

Czytaj też: Największa debata o przyszłości Polski wschodniej tuż-tuż

Jest to drugi projekt realizowany przez Lublin z Programu Rozwój Polski Wschodniej, którego celem jest poprawa jakości funkcjonowania transportu miejskiego. Do tej pory dzięki wsparciu Funduszy Europejskich miejski tabor wzbogacił się o 100 nowych autobusów i 35 trolejbusów. Rozbudowano również trakcję trolejbusową oraz uruchomiono System Zarządzania Transportem Publicznym.  

Całkowita wartość projektu Budowa korytarza transportu zbiorowego do obsługi terenów położonych w sąsiedztwie przyszłego Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – ul. Lubelskiego Lipca '80 to niemal 41,8 mln zł, z czego prawie 18 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Inwestycja realizowana jest w ramach Działania III.1 Programu Rozwój Polski Wschodniej Systemy miejskiego transportu zbiorowego.

Lublin zakończy realizację projektu do 31 grudnia 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE