PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin chce mniej płacić za śmieci

  • PAP    20 lutego 2013 - 18:43
Lublin chce mniej płacić za śmieci

Radni Lublina chcą obniżenia stawek opłat za odbiór odpadów, które przedstawił prezydent miasta Krzysztof Żuk. Radni PO chcą obniżki dla osób samotnych mieszkających w domach jednorodzinnych, a radni PiS - zmniejszenia o ok. połowę wszystkich stawek.
Nowe stawki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów to konsekwencja nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, według której odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina.

Wysokość opłat zaproponowanych przez prezydenta Lublina zależy od liczby osób zamieszkujących mieszkanie lub dom oraz od rodzaju zabudowy.

Czytaj też:  W Lublinie za śmieci od osób i rodzaju zabudowy

W budynkach wielorodzinnych (np. w blokach) opłata miesięczna od gospodarstwa zamieszkałego przez jedną osobę wynosiłaby 13 zł za odpady segregowane, 18 zł - za niesegregowane; dla dwóch osób zamieszkujących lokal - 26 zł za odpady segregowane, 36 zł za niesegregowane; a dla gospodarstwa zamieszkałego przez więcej osób - 40 zł za segregowane, 55 zł za niesegregowane.

Inne stawki dotyczą domów jednorodzinnych. Tam, gdzie mieszka jedna osoba, opłata miesięczna wynosiłaby 40 zł za odpady segregowane, 55 zł - za niesegregowane. W przypadku domu zamieszkałego przez dwie osoby i więcej byłoby to - 55 zł za odpady segregowane, 76 zł za niesegregowane.

Czytaj też:  Co jak system śmieciowy finansowo się nie zepnie?

Radni PO zwrócili się do prezydenta miasta o zróżnicowanie stawek dotyczących zabudowy jednorodzinnej. Proponują, aby w gospodarstwach jednoosobowych opłata za śmieci segregowane wynosiła 30 zł, w dwuosobowych - 40 zł, a tam, gdzie mieszka więcej osób - 55 zł. Stawki za śmieci niesegregowane zostawili do uznania prezydenta.

Czytaj też:  Apel wysłuchany. Będzie większa swoboda w ustalaniu opłat za śmieci

Tłumaczą, że chodzi o ochronę przed znacznymi podwyżkami osób starszych i samotnych, utrzymujących się z renty lub emerytury. "Najczęściej prowadzą one skromne gospodarstwo domowe i nie wytwarzają dużej ilości śmieci" - zaznaczył na konferencji prasowej w środę radny PO Jarosław Pakuła.

W Lublinie w domach jednorodzinnych samotnie mieszka 1818 osób. Prawie 2,5 tys. takich domów zamieszkują dwie osoby. Reszta - ponad 11 tys. - to gospodarstwa, w których mieszka więcej osób.

Według szacunków 79 proc. odpadów w Lublinie generują gospodarstwa z budynków wielorodzinnych, 21 proc. - z budynków jednorodzinnych. Łącznie w Lublinie jest 144 tys. 634 gospodarstw domowych.

Rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska powiedziała, że poprawki radnych PO będą uwzględnione. Tłumaczyła, że władzom miasta zależy, aby nowy system nie był szczególnie dotkliwy dla osób samotnych i rodzin wielodzietnych.

Znaczących obniżek - o około połowę - wszystkich zaproponowanych przez prezydenta stawek domagają się radni PiS. "Nasze propozycje są ekonomicznie uzasadnione, mają związek z obecnymi opłatami ponoszonymi przez mieszkańców" - napisał przewodniczący klubu radnych PiS Sylwester Tułajew w komunikacie rozesłanym mediom w środę. Według radnych obecnie mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych płacą średnio ok. 6 zł miesięcznie za wywóz śmieci.KOMENTARZE (1)

  • Maximus Segregatus, 2013-02-20 21:16:10

    Radni Lublina powinni na miejscu w Płocku zapoznać się z tym, że jest inteligentny sposób aby wszyscy segregowali, nawet w budynkach spółdzielczych I ABY OPŁATA ZA ŚMIECI BYŁA NIEWYGÓROWANA - ale jakoś rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym sposob...ie nie wiedzą, wychodząc z założenia, że oni dobrze zarabiający i tak się "wyżywią" - szczegóły (na czym polega ta inteligentna selektywna zbiórka odpadów) na google.pl po wklejeniu hasła "jak płacić mniej za śmieci" oraz hasła "system eko ab" - można czytać a nawet oglądać...  rozwiń