PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuski plan transportowy do aktualizacji. Przez zmiany w biletach ulgowych

  • aw    10 marca 2016 - 18:57
Lubuski plan transportowy do aktualizacji. Przez zmiany w biletach ulgowych
Aktualizacja planu zakłada, że organizacja przewozów autobusowych obejmować będzie linie wojewódzkie, łączące stolice powiatów ze stolicami województwa oraz linie dodatkowe (fot.youtube)

• W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich na terenie województwa lubuskiego”.
• Dokument już wymaga kolejnej aktualizacji w związku ze zmianami w dopłatach do biletów ulgowych, jakie obowiązywać będą od 1 stycznia 2017 r.
• Zarząd województwa liczy na współpracę z gminami i powiatami. W planie bowiem, oprócz przewozów kolejowych, uwzględniono linie autobusowe.
"Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich na terenie województwa lubuskiego" określa podstawowe zasady funkcjonowania przewozów pasażerskich, dla których właściwym organizatorem jest Marszałek Województwa Lubuskiego.

Dokument uchwalony przez Sejmik Województwa Lubuskiego to akt prawa miejscowego, będący instrumentem prawnym, który jest niezbędny w procesie organizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej. Plan w dotychczasowym kształcie obowiązuje od września 2014 roku i obejmuje, jak dotąd, wyłącznie przewozy kolejowe.

16 listopada ubiegłego roku radni województwa lubuskiego przyjęli jego nową wersję. Jednak w związku z licznymi uwagami dotyczącymi dokumentu zostanie on po raz kolejny poddany konsultacjom.

- Po uchwaleniu dokumentu zaczęły wpływać wnioski postulaty. Dajemy więc szansę na weryfikację podejścia gminom i powiatom – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ramach aktualizacji, która zostanie poddana konsultacjom, uwzględniono oprócz połączeń kolejowych również linie komunikacyjne w transporcie drogowym (autobusowym). Wynika to z faktu, że dopłaty do biletów ulgowych, od 1 stycznia 2017 roku obejmować będą wyłącznie linie użyteczności publicznej ujęte w samorządowych planach transportowych.

– Zmieniło się podejście ustawodawcy i sposób finansowania dopłat do ulg – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. – Liczymy na współpracę z gminami i powiatami, bo to nie tylko samorząd województwa może być operatorem tych połączeń – dodaje.

Jak podkreśla Paweł Bajran, kierownik wydziału transportu i infrastruktury lubuskiego urzędu marszałkowskiego, poziom zaangażowania samorządów w prace nad aktualizacją dokumentu jest bardzo różny.

- Poprzez te konsultacje próbujemy zachęcić samorządy gminne i powiatowe, żeby pochyliły się nad tym zadaniem, bo komunikacja to ważny obszar działań samorządu i ważny element społeczny - wyjaśnił. - Chcemy, aby siatka połączeń na terenie województwa była spójna i jak najbardziej rozwinięta – dodał.

Aktualizacja planu zakłada, że organizacja przewozów autobusowych obejmować będzie linie wojewódzkie, łączące stolice powiatów ze stolicami województwa oraz linie dodatkowe, które uznano za niezbędne ze względu na zapotrzebowanie społeczne i stanowią uzupełnienie do istniejących połączeń kolejowych.

Dopełnienie komunikacji kolejowej transportem drogowym stosowane będzie w przypadkach, gdy na poszczególnych relacjach stwierdzona zostanie niewystarczająca ilość połączeń kolejowych, a organizator nie będzie miał możliwości ich zwiększenia.

Konsultacje rozpoczną się 14 marca i potrwają 3 tygodnie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.