PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie. 50,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków Międzyrzecza

  • pt/pap    24 marca 2018 - 11:53
Lubuskie. 50,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków Międzyrzecza
Realizacja inwestycji bez środków zewnętrznych była poza zasięgiem finansowym samorządu (fot.wikipedia)

50,6 mln zł będzie kosztowała modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Międzyrzecza. Inwestycja, należącej do gminy spółki Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ma zakończyć się w 2021 r.
"To największa inwestycja w naszej gminie od lat. Wpłynie ona na poprawę parametrów oczyszczalni i zmniejszy jej uciążliwość dla środowiska" - powiedział burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.

Dodał, że po jej zakończeniu w Międzyrzeczu nie będzie problemu z podłączeniem nowo powstałych zakładów pracy czy też budynków wielorodzinnych.

Realizacja inwestycji bez środków zewnętrznych była poza zasięgiem finansowym samorządu, biorąc pod uwagę wysokość jego rocznego budżetu; w tym roku to ok. 112 mln zł.

W związku z tym samorząd starał się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekty dot. gospodarki wodno-ściekowej.

"Nasz projekt uzyskał dofinansowanie z tego źródła na poziomie 26,4 mln zł, co otworzyło drogę do realizacji tej ważnej dla miasta i gminy inwestycji" - powiedział burmistrz Międzyrzecza.

Prace mają rozpocząć się w IV kwartale tego roku. Przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie i rozbudowie oczyszczalni w miejscowości Święty Wojciech koło Międzyrzecza.

Ponadto powstaną tam instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii (pompy ciepła) do ogrzewania obiektów oczyszczalni, a tym samym zmniejszania kosztów zużywanej energii.

Projekt obejmuje także m.in. rozbudowę systemu telemetrycznego do optymalnego zarządzania sieciami w celu przeciwdziałania ewentualnym wyciekom nieczystości do wód i gruntu.

Oczyszczalnia ścieków w miejscowości Święty Wojciech odbiera nieczystości z Międzyrzecza i okolicznych wsi od 1995 r. W 2017 r. trafiło do niej ponad 1,3 mln m3 ścieków.

Międzyrzecz liczy ok. 18 tys. mieszkańców, a cała gmina nieco ponad 25 tys. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.