PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: eksploatacja surowców naturalnych strategicznym kierunkiem rozwoju

  • bad    12 grudnia 2014 - 21:33
Lubuskie: eksploatacja surowców naturalnych strategicznym kierunkiem rozwoju

Fot. lubuskie.pl

Marszałek Elżbieta Polak spotkała się ze Stanisławem Żukiem wiceprezesem ds. wydobycia Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (PGE GiEK SA). Od nowego roku to ta spółka – po przejęciu spółki PGE Gubin – zajmie się przygotowaniem budowy kompleksu energetycznego Gubin-Brody.
– Zależy nam na tej inwestycji, na nowych i nowoczesnych miejscach pracy. Dlatego musimy wspólnie na wielu obszarach zaplanować to przedsięwzięcie – podkreśliła po spotkaniu marszałek.

- Zmieniła się struktura firmy, ale plany się nie zmieniły. Harmonogram prac nad kompleksem energetycznym jest taki sam, jak niedawno, kiedy był prezentowany podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki w Zielonej Górze. Czyli uzyskanie koncesji w 2016 r., następnie rozpoczęcie budowy, prąd ma popłynąć z elektrowni w 2025 r. Inwestycja ma realne plany i nie jest zagrożona – powiedziała marszałek Polak.

Czytaj też: Ustawa o OZE spowolni rozwój energetyki wiatrowej?

Przypomnijmy, że eksploatacja surowców naturalnych woj. lubuskiego to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju gospodarczego regionu. Przy marszałku został powołany specjalny zespół ds. wspierania wydobycia surowców naturalnych, z udziałem ekspertów, samorządowców i środowisk ekologicznych. Po to, by decyzje dotyczące wydobycia surowców, które nie zawsze cieszą się powszechnym poparciem społecznym, były podejmowane w oparciu o szeroki konsensus.

W Lubuskiem znajdują się udokumentowane złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, wydobywane przez PGNiG SA. Ale nie tylko. W rejonie Gubin-Zasieki-Brody znajdują się złoża węgla brunatnego, jedne z największych w Europie, traktowane jako strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Czytaj też: Nowa linia energetyczna zmniejszy ryzyko awarii

Złoża te są szacowane na 2 mld ton węgla o bardzo dobrych parametrach energetycznych. Planowana jest budowa kompleksu energetycznego, czyli kopalni oraz elektrowni o mocy ok. 3 tys. MW (powstaną trzy bloki energetyczne o mocy od 900 do 1000 MW każdy). Dotąd przygotowaniami do inwestycji zajmowała się spółka PGE Gubin, która od nowego roku zostanie przejęta przez macierzystą spółkę PGE GiEK SA.

Marszałek Polak przypomniała, że złoża surowców na Ziemi Lubuskiej będą tematem specjalnej sesji sejmiku województwa, 26 stycznia.

- Nam bardzo zależy na eksploatacji tych złóż – podkreśla marszałek. - Zależy nam na nowych i nowoczesnych miejscach pracy. Dzięki tej inwestycji poprawi się oferta edukacyjna w szkolnictwie zawodowym i szkolnictwie wyższym. Musimy zatem wspólnie na wielu obszarach zaplanować to przedsięwzięcie.

- Ta inwestycja jest dla nas priorytetem, została wpisana do planu zagospodarowania przestrzennego i strategii rozwoju województwa. Ale również w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. lubuskiego znalazło się wiele inwestycji towarzyszących, jak sieci energetyczne czy budowa dróg dojazdowych i to nie tylko tych o znaczeniu regionalnym ale i krajowym - dodała.

W spotkaniu uczestniczyli także poseł RP dr hab. Waldemar Sługocki i dyrektor projektu ze strony PGE Hanna Mrówczyńska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.