PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Nowa Sól i sąsiednie gminy zyskają komunikację autobusową

  • PAP/JS    20 grudnia 2016 - 19:14
Lubuskie: Nowa Sól i sąsiednie gminy zyskają komunikację autobusową
W ramach projektu "Przyjazna Komunikacja Publiczna - Centra Obsługi Pasażerów Nowosolskiego Subobszaru Funkcjonalnego" zostanie kupionych 27 autobusów (fot. nowasol.pl)

• Nowa Sól i sąsiednie gminy zyskają komunikację autobusową.
• Władze regionu lubuskiego zdecydowały o dofinansowaniu projektu dotyczącego stworzenie komunalnego zakładu komunikacji w Nowej Soli.
• Koszt przedsięwzięcia to 50 mln zł, a wysokość dofinansowania z UE 35 mln zł.
Jak poinformowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, umowa o dofinansowaniu tego zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2014-2020 ma zostać podpisana jeszcze w grudniu br.

"Projekt zostanie zrealizowany dzięki partnerstwu, które zawiązały gminy powiatu nowosolskiego w ramach Kontraktu Lubuskiego. Kontrakt Lubuski to inicjatywa zarządu województwa, której celem jest premiowanie projektów zgłaszanych przez te obszary województwa, które nie wchodzą w skład miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp." - powiedziała marszałek Polak.

W ramach projektu "Przyjazna Komunikacja Publiczna - Centra Obsługi Pasażerów Nowosolskiego Subobszaru Funkcjonalnego" zostanie kupionych 27 autobusów, wybudowana zajezdnia autobusowa w Nowej Soli, centrum przesiadkowe obok dworca PKP i lokalne Centra Obsługi Pasażerów. Ponadto, zostanie stworzony systemu informacji pasażerskiej i zakupu elektronicznego biletu.

Liderem projektu jest miasto Nowa Sól, a jego partnerami gminy: Kożuchów, Nowa Sól, Otyń, Siedlisko i Kolsko. Partnerem wspierającym jest powiat Nowosolski. Zgodnie z założeniami nowy zakład komunikacyjny zajmie się obsługą połączeń na terenie wymienionych samorządów.

"Dobra komunikacja jest podstawą dalszego rozwoju gospodarczego regionu i naszego obszaru funkcjonalnego. Dowóz pracowników do nowosolskich fabryk i uczniów do szkół ponadgimnazjalnych pozwoli ustabilizować rynek pracy i zapewnić wzrost dochodów naszych mieszkańców. I ważne jest to, że potrafimy +zagrać w drużynie+. To nam się wszystkim opłaci" - powiedział prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a finalizacja projektu ma nastąpić do końca pierwszego półrocza 2018 roku. Zakup autobusów jest planowany w pierwszym kwartale 2018 roku. W efekcie mieszkańcy Nowej Soli i sąsiednich gmin będą mogli korzystać z usług zakładu komunikacyjnego od 1 lipca 2018 roku.

Obsługą komunikacji autobusowej zajmie się Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "SUBBUS" Sp. z o.o., której udziałowcami będą wymienione wcześniej samorządy. Te z własnych budżetów wyłożą na realizację projektu 8 mln zł i będą partycypowały w kosztach utrzymania spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Dobrarada, 2016-12-20 21:06:47

    "Dowóz pracowników do nowosolskich fabryk". Panie Tyszkiewicz jest pan rozsądnym i światłym człowiekiem pomimo, że należy pan do nowoczesnej, dlatego radzę nie inwestować transport publiczny nadmiernie. Dlaczego? A dlatego, że dla regularnych kursów potrzebni są pasażerowie, którzy są prac...ownikami ze stałymi godzinami pracy. Obecnie cały postępowy "biznes", szczególnie małych grajdołków, zatrudnia pracowników najczęściej na umowy śmieciowe, poprzez agencje pracy tymczasowej, niby umowy o pracę z minimalną czy na czarno - zawsze o zmiennych godzinach rozpoczęcia i zakończenia pracy. Często dzienny rozkład czasu pracy jest nieprzewidywalny przez pracowników, dlatego jedynym środkiem transportu jest ich własny samochód. Ale jak ktoś ma własny samochód to 150 km dalej zarabia 6 krotnie więcej i nie potrzebuje nowosolskiej komunikacji. Chyba, że częstotliwość kursów będzie co 20 minut przez 24 godziny na dobę, ale wożenie po 3 pasażerów może nie być opłacalne.  rozwiń
  • Wraca normalność?, 2016-12-20 20:15:59

    To chcący kręcić swoje lody na usługach komunalnych są w szoku i głośno wołają - Wadim i ty przeciwko nam?!