PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: od czerwca wspólna linia autobusowa Gubin-Guben

  • PAP/JS    14 maja 2018 - 18:11
Lubuskie: od czerwca wspólna linia autobusowa Gubin-Guben
Cena biletu jednorazowego Gubin - Guben wyniesie 3 zł bez żadnych ulg. Natomiast miesięcznego to 96 zł. (fot. pixabay.com)

8 czerwca nastąpi symboliczne uruchomienie wspólnej linii autobusowej dla polskiego Gubina (woj. lubuskie) i sąsiedniego niemieckiego Guben. Pasażerowie będą mogli regularnie korzystać z niej trzy dni później - od 11 czerwca.
  • Cena biletu jednorazowego Gubin - Guben wyniesie 3 zł bez żadnych ulg. Natomiast miesięcznego to 96 zł.
  • Na gubeńskim węźle komunikacyjnym istnieje możliwość przesiadki do pociągu i skorzystania z połączeń kolejowych do Eisenhuettenstadt, Frankfurtu nad Odrą czy Berlina.
  • Pierwsza wspólna linia autobusowa jest pierwszym krokiem dla przyszłego połączenia polskiego i niemieckiego systemu komunikacji miejskiej w Gubinie i Guben.

Połączenia będzie obsługiwać regionalny przewoźnik z Niemiec DB REGIO Bus wspólnie z polskim PKS-em Zielona Góra - poinformował Krzysztof Kaciunka z Urzędu Miejskiego w Gubinie.

W poniedziałek w Guben odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej inicjatywie lokalnych samorządów: niemieckiego powiatu Szprewa-Nysa oraz miast Guben i Gubin.

"Cieszę się, że ta transgraniczna linia, po gruntownym czasie przygotowania staje się faktem i stanowić będzie dodatkową ofertę naszych miast. Należy ciągle dążyć do łączenia sieci transportu publicznego dwumiasta w celu skomunikowania okolicznego regionu z naszymi centrami miejskimi" - powiedział pełniący obowiązki burmistrza Guben Fred Mahro.

Dzięki nowej ofercie przewozowej, stanowiącej przedłużenie krajowej linii, pasażerowie z Guben oraz Gubina otrzymują możliwość dojazdu do najbliższego centralnego miejsca przesiadkowego w drugiej części dwumiasta. Cena biletu jednorazowego Gubin - Guben wyniesie 3 zł bez żadnych ulg. Natomiast miesięcznego to 96 zł.

W ramach przedsięwzięcia niemiecki przewoźnik przedłużył istniejącą linię nr 858 (Forst-Guben) o ok. 500-metrowy odcinek za granicą swojego kraju, umożliwiając dojazd do dworca autobusowego w Gubinie. Tam można skorzystać z komunikacji miejskiej w polskim mieście lub połączeń regionalnych, między innymi do Krosna Odrzańskiego czy Zielonej Góry.

Z kolei istniejąca linia autobusowa 171 Zielona Góra - Gubin obsługiwana przez PKS zostanie przedłużona o odcinek po niemieckiej stronie i będzie dojeżdżać do dworca kolejowego w Guben. Autobusy PKS-u będą również zatrzymywać się przy centrum handlowym Neisse-Center i będą zapewniać komunikację między dworcem autobusowym w Gubinie a dworcem kolejowym w Guben.

Na gubeńskim węźle komunikacyjnym istnieje możliwość przesiadki do pociągu i skorzystania z połączeń kolejowych do Eisenhuettenstadt, Frankfurtu nad Odrą czy Berlina.

"Nasze miasta współpracują praktycznie na każdej płaszczyźnie, więc rozszerzenie tych działań na transgraniczną komunikację jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że przygotowana oferta będzie atrakcyjna dla mieszkańców Gubina i Guben, co tylko korzystnie wpłynie na pogłębienie integracji pomiędzy naszymi społecznościami" - powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Od początku jednym z orędowników tego projektu był starosta powiatu Szprewa-Nysa Harald Altekrueger.

"Cieszę się, że zostały spełnione wszystkie wymagania niezbędne do uruchomienia ponadregionalnych przewozów. Wypełnienie luki pomiędzy dwoma systemami komunikacji jest znaczącym wydarzeniem dla Euromiasta Gubin-Guben. Już i tak bardzo dobrą współpracę między miastami widać także w zakresie transportu publicznego" - powiedział.

Pierwsza wspólna linia autobusowa jest pierwszym krokiem dla przyszłego połączenia polskiego i niemieckiego systemu komunikacji miejskiej w Gubinie i Guben. Zakłada to zaakceptowany niedawno do dofinansowania z Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia - Polska projekt. Całe przedsięwzięcie jest warte prawie 650 tys. euro, a wkład unijny to 85 proc. tej kwoty.

"W ramach zatwierdzonego przedsięwzięcia ma zostać utworzona wspólna, jednolita oferta komunikacji miejskiej, na której zyskają obie części dwumiasta" - wyjaśnił dyr. niemieckiego biura Euroregionu Szprewa-Nysa-Bóbr Carsten Jacob.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.