PARTNER PORTALU
  • BGK

Ludzie kultury solidarni z lokatorami

  • PAP    8 marca 2013 - 08:37
Ludzie kultury solidarni z lokatorami

W tegoroczną akcję „Solidarni z lokatorami” w dniach 14-17 marca włączą się poznańskie środowiska kultury. Będą one zbierać pieniądze na wsparcie lokatorów usuniętych z mieszkań przez „czyścicieli" kamienic, czyli wyspecjalizowane firmy, działające na zlecenie ich właścicieli.
Przed każdym wydarzeniem kulturalnym, podczas którego odbywać się będzie zbiórka w ramach inicjatywy „Solidarni z lokatorami", odczytana zostanie uchwała Otwartego Forum Kultury popierająca cel zbiórki.

„W miejscach, gdzie będzie taka możliwość, pokazany zostanie ponadto zrealizowany przez grupę Kontrplan film pt. „Lokatorzy na sprzedaż". Dokumentuje on wydarzenia związane z walką lokatorów zamieszkałych przy ulicy Stolarskiej z brutalnym nękaniem ze strony tzw. czyścicieli - powiedział Marcin Maćkiewicz z Otwartego Forum Kultury.

Dotychczas swój udział w zbiórce zadeklarowali m.in. przedstawiciele: Centrum Kultury „Zamek", Galerii Miejskiej „Arsenał", Teatru Polskiego, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Nowego, Muzeum Historii Miasta Poznania, Sceny Roboczej, galerii Stereo, galerii Raczej, Rozbratu oraz klubów: Meskal, Dragon, Meskalina, Kluboksięgarni Głośna, kawiarni: Czekolada, Piece of Cake, Taczaka 20, Republika Róż, Cacao Republika, Zemsta, 3 Pokoje z Kuchnią oraz Winiarni Pod Czarnym Kotem i cafe restauracji Pracownia oraz grupy DagaDana.

„Poza wymiarem materialnym, czyli faktem, że chcemy zebrać jak najwięcej pieniędzy, ważny jest też wydźwięk symboliczny. Chcemy pokazać poznaniakom, że skoro środowisko kulturalne wspiera nękanych lokatorów, to znaczy, że nie jest to grupka awanturników, tylko mamy do czynienia z narastającym problemem łamania prawa przez czyścicieli" - powiedział Maćkiewicz.

Inicjatywa „Solidarni z lokatorami" jest wynikiem uchwały Obywatelskiej Rady Kultury i Otwartego Forum Kultury, z lutego br., w której ORK i OFK wystąpiły z apelem do poznańskiego środowiska kulturalnego o jednoznaczne wsparcie pokrzywdzonych i nękanych mieszkańców „oczyszczonych" poznańskich kamienic.

W Poznaniu w minionym tygodniu rozpoczął się proces oskarżonych o stalking dwóch mężczyzn, którzy jako zarządcy kamienicy przy ul. Stolarskiej długotrwale nękali mieszkańców kamienicy, poprzez zalewanie mieszkań lokatorów wodą, odcięcie im gazu i prądu czy podrzucanie robaków na klatkę schodową.

Działania te miały zmusić mieszkańców do opuszczenia mieszkań. Podobne metody działania stosowane są także wobec mieszkańców kilku innych poznańskich kamienic.

Akcja „Solidarni z lokatorami" polega na wsparciu organizowanej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (WSL) zbiórki publicznej funduszy przeznaczonych na obronę i pomoc prawną dla ofiar „czyścicieli" poznańskich kamienic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • GOŚĆ, 2013-03-13 17:21:54

    Czyściciele - To jest jeden z etapów wynaradawiania. Brawo za akcje Ludzie kultury solidarni z lokatorami. Lokatorzy są zdani na łaskę losu, w każdym razie nie na swoje państwo.
  • JodekMordka, 2013-03-08 17:34:41

    Państwo jest niesolidarneNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: