PARTNER PORTALU
  • BGK

Łupki droższe od elektrowni jądrowej?

  • Newseria.pl    8 maja 2013 - 09:23
Łupki droższe od elektrowni jądrowej?

Zanim będzie można ocenić, czy wydobycie komercyjne gazu łupkowego będzie w Polsce opłacalne, należy przeprowadzić setki odwiertów. Do kwietnia wykonano ich zaledwie 44.
- 600 mld zł to pieniądze, które są potrzebne w pierwszym okresie przygotowawczym na wszystkich obszarach koncesyjnych - szacuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

- Wydatki łączne na koncesję Wejherowo to około 30-40 mld złotych. To jest koszt wybudowania elektrowni atomowej. To jest po prostu projekt, który ma szansę kompletnie zmienić obraz Polski - przekonuje Andrzej Sikora.

Koncesja o nazwie Wejherowo (na Pomorzu) jest jedną z najbardziej perspektywicznych licencji spółki PGNiG. Zdaniem Andrzej Sikory, na razie mamy za mało danych, by stwierdzić, ile gazu niekonwencjonalnego jest w Polsce i czy jego wydobycie opłaci się. W pewnym jednak sensie czas działa na naszą korzyść.

- Efektywność produkcji na kanadyjskich złożach, np. firmy Talisman, jest o 30-40 proc. wyższa niż trzy lata temu. To oznacza dla Polski, że musimy złoża rozpoznać, zobaczyć, jak głęboko się znajdują i potwierdzić, że zawartość węglowodorów jest na tyle obiecująca, że się będzie opłacało tę produkcję robić - mówi Andrzej Sikora.

Polska jest więc nadal na początku poszukiwań. Resort środowiska poinformował, że do pierwszych dni kwietnia wykonano 44 otwory poszukiwawcze gazu z łupków, w tym 13 odwiertów ze szczelinowaniem.

Do 2021 roku zaplanowano wykonanie 309 otworów poszukiwawczych, przy czym 181 z nich to odwierty opcjonalne, w zależności od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów.

- W USA wykonano dziesiątki tysięcy takich odwiertów. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś w Polsce w ciągu roku zrobi 10-20 tys. odwiertów, ale niech będzie to 100-200, żebyśmy mogli ocenić, czy warto wydobywać gaz łupkowy - uważa Andrzej Sikora.

Polski rząd chciał, by od 2015 roku rozpoczęło się komercyjne wydobywanie gazu z łupków. Według opublikowanego w kwietniu 2011 roku raportu Amerykańskiej Agencji ds. Energii, Polska może mieć największe w Europie zasoby tego surowca. Jednak te szacunki nadal nie zostały potwierdzone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-13 09:29:25

    Trzeba wydać więcej niż na EJ i to wcale nie ma pewności, że pieniądze się zwrócą. To po co w ogóle zajmować się tym tematem? Zacznijmy wreszcie budowę EJ, a łupków niech szukają komercyjne firmy (niekoniecznie polskie, ale na ściśle określonych zasadach - w tym finansowych).