PARTNER PORTALU
  • BGK

Łupki zrewolucjonizują woj. kujawsko-pomorskie

  • AT    27 kwietnia 2012 - 17:09
Łupki zrewolucjonizują woj. kujawsko-pomorskie

- Wydobycie gazu łupkowego może w pozytywnym sensie zrewolucjonizować nasze województwo, przyczyniając się do przyspieszenia gospodarki i podniesienia poziomu życia – stwierdził na dzisiejszej (27 kwietnia), pierwszej po powrocie z USA konferencji prasowej marszałek kujawsko - pomorskiego Piotr Całbecki.
- Warunkiem jest rygorystyczne postawienie kwestii bezpieczeństwa środowiska oraz partycypacja lokalnych społeczności w zyskach z eksploatacji złóż – mówi Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

Czytaj też: Marszałkowie oceniali łupki za oceanem

Gospodarz województwa kujawsko - pomorskiego oraz marszałkowie czterech innych polskich regionów, w których odkryto pokłady gazu z łupków, na zaproszenie amerykańskiego Departamentu Stanu poznawali realia wydobywania „błękitnego złota” w Stanach Zjednoczonych, spotykając się z przedstawicielami administracji i instytucji regulacyjnych, a także firm wydobywczych i lokalnych społeczności oraz wizytując miejsca przemysłowej eksploatacji złóż.

Czytaj też: Będziemy frajerami, jeśli nie zarobimy na łupkach

Założeniem wizyty studyjnej - w której uczestniczyli też przedstawiciele polskich służb ochrony środowiska z generalnym dyrektorem ochrony środowiska Michałem Kiełsznią – było zaprezentowanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych aspektów wydobycia. Tematyka spotkań obejmowała regulacje prawne, opłaty wydobywcze i związane z tym wpływy budżetowe,  zagrożenia środowiskowe oraz uwarunkowania społeczne. 

- Wróciłem z bardzo optymistycznym nastawieniem – podkreśla marszałek Całbecki.

Jak twierdzi w USA gazonośne łupki stały się impulsem dla gospodarki i źródłem bogactwa dla lokalnych społeczności, choć początkowo, przy stosowaniu starszych technologii, nie uniknięto strat środowiskowych i lokalnych konfliktów społecznych. Obecnie - dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanych technologicznie procesów wydobywczych i rygorystycznego prawa dotyczącego ochrony środowiska i krajobrazu – problemy tego typu udało się w większości wyeliminować.

Zdaniem marszałka, kujawsko-pomorskie i inne województwa mogą wiele skorzystać na gazie z łupków, ale muszą zostać spełnione twarde warunki dotyczące dwóch kwestii: sprawiedliwego podziału zysków, w czym partycypować powinni mieszkańcy, oraz rygorystycznych standardów ochrony środowiska.

– Jako mieszkańcy regionu, musimy się poczuć właścicielami tego, co pod ziemią. „Błękitne złoto” musi oznaczać korzyści dla wszystkich mieszkańców regionu – konkluduje.

Zapowiedział, że marszałkowie będą zabiegać w rządzie o tego typu rozwiązania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.