PARTNER PORTALU
 • BGK

Łupkowa kampania w trzech województwach

 • PAP    10 grudnia 2012 - 19:59
Łupkowa kampania w trzech województwach

"Razem o łupkach" - to tytuł kampanii dialogowo-informacyjnej dotyczącej gazu z łupków, która będzie przez dwa lata prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Kampania ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Marszałek województwa Mieczysław Struk powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku, że intencją samorządu jest, aby dzięki kampanii "w sposób bardzo profesjonalny, przy wykorzystaniu naukowców, dojść do lokalnych społeczności i prowadzić z nimi dialog".

Zaznaczył, że mieszkańcy zgłaszają różne problemy dotyczące poszukiwań i eksploatacji gazu, np. mają obawy związane z ew. ubytkiem wody pitnej wskutek eksploatacji gazu, odpadów, ciężkiego transportu oraz kwestii własnościowych. Struk zapewnił, że w kampanii będzie uwzględniany lokalny charakter zgłaszanych problemów.

Czytaj też:  33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków 

Dialog z lokalnymi wspólnotami ma dotyczyć całego procesu związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków.

Współautor koncepcji kampanii społecznej, Damian Mucha z Fundacji Rozwiązań Eko-Energetycznych Free z Gdańska powiedział podczas konferencji prasowej, że na Pomorzu nie ma zdeklarowanych przeciwników samego gazu z łupków. "Problemy dotyczą raczej braku informacji o korzyściach czy stratach i zagrożeniach związanych z wodą czy odpadami" - tłumaczył.

Dodał, że "ludzie boją się często o utratę walorów krajobrazowych na Pomorzu". Obawy mieszkańców budzi też metoda szczelinowania oraz brak informacji nt. prowadzonych na ich terenie prac. Ocenił, że potrzebna jest informacja nt. korzyści wynikających z eksploatacji oraz przygotowanie mieszkańców do procesu poszukiwania i wydobycia.

Wyjaśnił, że opracowany został model współpracy w zakresie komunikacji społecznej wszystkich stron zainteresowanych sprawą gazu z łupków, m.in. koncesjonariuszy, samorządów, organizacji pozarządowych oraz lokalnych liderów i mieszkańców. "Chcemy, żeby ludzie dowiadywali się jak najwięcej i mogli prezentować swoje poglądy na zewnątrz np. instytucjom decyzyjnym" - tłumaczył.

"Do niczego nie będziemy przekonywać stron, nie będziemy wychodzić z żadną tezą, będziemy się starali poznać stanowisko, interesy i zaprezentować rzetelną wiedzę" - wyjaśnił.

Powiedział, że na Pomorzu jest wyznaczonych kilkanaście miejsc, gdzie będzie prowadzony dialog z lokalną społecznością. Mają być m.in. organizowane debaty poświęcone konkretnemu problemowi zgłoszonemu przez lokalną społeczność.

Komunikację ma ułatwić też specjalna strona internetowa www.razemolupkach.org. i poradnik dla samorządów.

Kampanię ma sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Marszałek poinformował, że do tej pory w województwie pomorskim wykonano 20 odwiertów poszukiwawczych gazu z łupków. W przyszłym roku planowane jest wykonanie ok. 15 odwiertów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • AlCapone, 2012-12-12 08:28:38

  Krzyciel, myslisz, ża KGB i inne słuzby otwarcie mówią kogo finansują...to wielka polityka i olbrzymie pieniądze...
 • ŁUPEK, 2012-12-11 18:35:48

  A TU, SZUKAJ WIATRU W POLU !
 • krzyciel, 2012-12-11 13:46:38

  Ale to nie jest żadne gdybanie: Rosja otwarcie mówi, że wydobycie gazu z łupków stanowi zagrożenie dla interesów Gazpromu. Pytanie tylko, czy za mówieniem idą jakieś bardziej konkretne działania (np. finansowanie kampanii przeciwko łupkom).