Łupkowe gminy ogarnie szczęście

Przy rocznym wydobyciu rzędu 6 mld metrów sześciennych gazu łupkowe gminy dostaną 86 mln zł z opłaty eksploatacyjnej.
Łupkowe gminy ogarnie szczęście

Według ministra środowiska Marcina Korolca, pieniądze z wydobycia gazu ziemnego dla wszystkich szczebli samorządów to absolutna nowość. W listopadzie Ministerstwo Środowiska przedstawi do konsultacji projekt ustawy o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Pokoleń. Prezentacja dokumentu rozpocznie proces konsultacji projektu ustawy ze społeczeństwem, w tym z branżą wydobywczą.

Czytaj też: Łupki nas pobudzą gospodarczo

Założenia do ustawy przewidują specjalne opodatkowanie wydobywania ropy i gazu oraz sprawiedliwy podział zysków pomiędzy inwestorów, budżet państwa i budżety samorządów. Model podatkowy uwzględnia ryzyka i koszty prowadzonej działalności po stronie inwestora.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin obejmie również węglowodory – będzie to podatek od przychodów (tzw. royalty) i wyniesie 5 proc. wartości wydobytego gazu i 10 proc. wartości wydobytej ropy.

Wprowadzony zostanie nowy podatek od dodatnich przepływów finansowych – podatek od zysków, którego stawka wyniesie 25 proc. (tzw. cash flow tax). Wzrośnie także do 24 zł opłata eksploatacyjna za wydobycie gazu wysokometanowego i do 20 zł za wydobycie gazu zaazotowanego.

Opłata eksploatacyjna za gaz z pokładów węgla pozostanie na obecnym poziomie (0 zł). Opłata eksploatacyjna trafi bezpośrednio do gmin (w 60 proc.), powiatów (w 15 proc.) i województw (w 15 proc.) oraz do NFOŚiGW (w 10 proc.). Opłaty za użytkowanie górnicze pozostaną bez zmian. Nowe podatki wejdą w życie najwcześniej w 2015 r., o ile wcześniej zostanie uwolniony rynek gazu.

Łącznie wszystkie obciążenia podatkowe (tzw. government take) – włącznie z np. CIT i podatkiem od nieruchomości – wyniosą ok. 40 proc. zysków brutto przemysłu wydobywczego.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Po tym wszystkim co widzę to chyba nie! Na razie nie ogarnia i to jest okropne.Ale i to,przecież,trzeba zrozumieć,czyż nie?

Żurnal, 2012-10-18 21:43:43 odpowiedz

może samorządy, bo na pewno nie ich mieszkańców.

Eko, 2012-10-18 13:56:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE