PARTNER PORTALU
  • BGK

Łupkowe sojusze na Pomorzu

  • Przegląd prasy/wnp.pl/Dziennik Gazeta Prawna    25 czerwca 2012 - 08:31
Łupkowe sojusze na Pomorzu

W najbliższych tygodniach można się spodziewać strategicznych sojuszy w kwestii poszukiwań gazu łupkowego na Pomorzu.
„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że gaz łupkowy w tym regionie Polski chcą wspólne wydobywać Orlen z BNK Petroleum oraz PGNiG z KGHM, PGE, Tauronem i Eneą.

Orlen, chcąc dywersyfikować poszukiwania, chce szukać dostępu do złóż gazu łupkowego na północy kraju. Według informacji „DGP”, będzie szukał gazu na jednej z najbardziej perspektywicznych koncesji BNK.

Oprócz BNK, o potencjalnej współpracy Orlen rozmawia jeszcze z innymi firmami. „DGP” dowiedział się, że jest wśród nich jest kanadyjska Encana, która nie ma jednak koncesji w Polsce i sama chciałby wejść na obszary licencyjne Orlenu oferując w zamian dostęp do swoich złóż w Ameryce Północnej.

Z kolei PGNiG liczy na intensyfikację poszukiwania gazu łupkowego dzięki współpracy z KGHM, PGE, Tauronem i Eneą. Według cytowanej przez „DGP” prezes Grażyny Piotrowskiej-Oliwy umowa z tymi firmami będzie gotowa na przełomie czerwca i lipca.

Firmy będą poszukiwać gazu na jednej z najbardziej perspektywicznych koncesji Wejherowo. PGNiG uzyskał tam już m.in. decyzję środowiskową oraz wykonał badania sejsmiczne w miejscach, w których będą prowadzone wiercenia – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Łupek, 2012-06-25 12:02:08

    Zawsze można przecież zwalić:a to na awarię dachu na stadionie,a to" na psa urok",niedokończone drogi itp !Jaka jest rzeczywistość? Te poszukiwania są konieczne ale nie wszyscy mają już takie same oceny tej sytuacji.