PARTNER PORTALU
  • BGK

Maciej Banaszak, SLD: Dopóki straże gminne mają fotoradary są potrzebne

  • PAP    27 listopada 2014 - 21:27
Maciej Banaszak, SLD: Dopóki straże gminne mają fotoradary są potrzebne
fot.strazmiejska.waw.pl

Podzielone oceny wśród sejmowych klubów wywołał w czwartek projekt przewidujący m.in. odebranie straży miejskiej prawa do karania za złe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowych. Za propozycją są Twój Ruch i SLD, jednoznacznie przeciw PO.
"Dopóki straże gminne mają fotoradary, to są potrzebne dla lokalnych budżetów () skończmy z tą patologią" - mówił Maciej Banaszak (SLD). Jego zdanie podzielił Andrzej Rozenek (TR).

Z kolei Tadeusz Jarmuziewicz z PO wskazywał, że projekt odbierając narzędzia do dyscyplinowania kierowców "nie daje nic w zamian". "Skoro spada liczba wypadków, to nie kombinujmy w tym systemie" - zaznaczył.

Przedstawiciel PiS zapowiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu podczas rozstrzygania o dalszych losach projektu. Nie wykluczył jednak, że PiS przedstawi własną propozycję odnoszącą się do kwestii uprawnień straży do korzystania z fotoradarów.

Za dalszą dyskusją opowiedziała się Sprawiedliwa Polska. Z kolei reprezentant PSL poinformował, że jego klub "podejmie decyzję w dniu głosowania".

Czytaj też: Chcą zwracać pieniądze za mandaty straży miejskiej

Projekt zmian w ustawie o straży gminnej oraz w Prawie o ruchu drogowym złożyli w Sejmie - jeszcze w kwietniu zeszłego roku - posłowie ówczesnego Ruchu Palikota. Propozycja przewiduje m.in. uchylenie w ustawie zapisu mówiącego o tym, że jednym z zadań straży jest "czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego". Ponadto wykreślony zostałby zapis mówiący o tym, iż strażnik, wykonując zadania, ma prawo do "usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół".

Z kolei w Prawie o ruchu drogowym postulowane jest m.in. uchylenie artykułu dającego strażnikom miejskim (gminnym) prawo do dokonywania kontroli ruchu drogowego, osób kierujących pojazdami lub naruszających przepisy drogowe, także m.in. "z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących". Uchylony miałby być też zapis, w którym mowa jest o tym, że strażnik może wydawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w zeszłym roku. W styczniu projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd. "Należy podkreślić, że obserwowalnym zjawiskiem jest fakt, że na odcinkach dróg objętych kontrolą fotoradarową generalnie spada liczba wypadków i kolizji drogowych, a na wielu z nich w ogóle takie zdarzenia już nie występują" - głosiło stanowisko rządu. O odrzucenie projektu wniosły także sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Głosowanie w tej sprawie w Sejmie zaplanowano na piątek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kuba, 2015-08-11 07:34:59

    Prawdą jest że fotoradary zwiększają bezpieczeństwo, ale jest też druga prawda są ewidentnie ustawiane pod wyciąganie kasy. Przykład pierwszy z brzegu , ograniczenie do 40 km/h , skrzyżowanie , sygnalizacja z pomarańczowym sekundy. Słoneczny piękny dzień , jedziemy 40 km/h i 15 m przed skrzyżowanie...m zapala się pomarańczowe, no i .... spojrzenie w lusterka , naciśnięcie na hamulec i co ... i policzcie sobie Państwo czas reakcji , czas kiedy zadziałają hamulce i stoicie na środku skrzyżowania lub przelatujecie na czerwonym . Wynik 6 pkt i 300 zł . I niech mi żaden samorządowiec nie mówi że to tylko jeden fotoradar, bo wszystkie są tak ustawiane.  rozwiń
  • Stanisław, 2014-11-28 10:01:32

    Z własnego doświadczenia. Straż Miejska pilnowała fotoradaru, a obok z komina unosił się czarny dym z palonych opon. Funkcjonariusze byli tak zajęci fotoradarem, ze nawet na zwrócona im uwagę odpowiedzieli wymijająco, ze zatruwanie środowiska to inny patrol. Według mnie Straż Miejska to darmozjady, ...rozliczani tylko z mandatów nałożonych na kierowców (bo te są najwyższe), nie wykonujący praktycznie funkcji do których Straż Miejska została powołana.  rozwiń