PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają radę ds. energii w regionie

  • ZWI    16 kwietnia 2013 - 17:07
Mają radę ds. energii w regionie

16 kwietnia w Katowicach odbyło się I posiedzenie Regionalnej Rady ds. Energii. Jednym z najważniejszych zadań tego ciała powinno być opracowanie dokumentu koncepcyjnego dotyczącego przyszłości energii w województwie śląskim.
Tematem posiedzenia było szeroko rozumiane regionalne bezpieczeństwo energetyczne,a także uzgodnienie obszarów działania Rady w przyszłości.

Wojewoda Łukaszczyk w ramach swojego wystąpienia przedstawił wyzwania i zagrożenia związane z zarządzaniem energią w województwie śląskim, poruszając również kontekst ogólnopolski, a także perspektywy dla produkcji węgla kamiennego w powiązaniu z rozwojem rynku energii.

Wszyscy zabierający głos w dyskusji uczestnicy stwierdzili, że powołanie Rady jest konieczną i pilną kwestią. Uzgodniono też, że jednym z najważniejszych zadań tego ciała powinno być opracowanie dokumentu koncepcyjnego dotyczącego przyszłości energii w województwie śląskim.

Pomysł powołania Regionalnej Rady ds. Energii został zgłoszony jako inicjatywa Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP) i przedstawiony po ruz pierwszy podczas spotkania samorządowców z przedstawicielami grupy TAURON Polska Energia S.A 12 lutego br.

Inicjatywa ta wynika z rosnącego znaczenia zagadnień związanych z energią i równocześnie wzrastającymi zagrożeniami w tej sferze. Zasadniczą misją Rady jest porozumienie środowisk, działających dotychczas często oddzielnie na rzecz długofalowo pojętego:

- bezpieczeństwa energetycznego;
- efektywnego wykorzystania energii;
- rozwoju województwa śląskiego w oparciu o energię.

- Rada nie będzie stanowić odrębnego bytu prawnego ani podmiotu, ale płaszczyznę konsensusu i współpracy różnych instytucji, władz, firm i środowisk, ukierunkowaną na rozwiązywanie problemów w zakresie energii w województwie śląskim - reasumuje Ferdynand Morski, dyrektor biura ŚZGiP.

Kolejne posiedzenie Rady odbędzie się 11 czerwca i będzie poświęcone współpracy wszystkich podmiotów w sytuacjach kryzysowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pawel, 2013-04-17 13:23:38

    Planowaneie energetycnze w slaskich gminach to w 95% zero dzialan. JST robia tylko to do czego zmusza ich ustawa. Szczytnymi przykladami innego myslenia jest moze Bielsko i Czestochwoa ale to wyjatki. Ta rada nic nie zmieni i nic nie ustali.
  • Bolesław Herudziński, 2013-04-17 12:24:48

    Brawa dla władz Województwa Śląskiego za dalekowzroczne potraktowanie problemów rozwoju energetyki! Zasadniczą misją Rady jest porozumienie środowisk, działających dotychczas często oddzielnie na rzecz długofalowo pojętego: - bezpieczeństwa energetycznego; - efektywnego wykorzystania energii; ...- rozwoju województwa śląskiego w oparciu o energię. A co w tym zakresie robią inne województwa? Czy będą czekać na wytyczne od handlarzy przydziałami emisji CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca w zależności od aktywności wulkanów lub stanu rozrostu glonów w oceanach?  rozwiń