PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. 600 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na kolei

  • KDS    26 marca 2018 - 12:45
Małopolska. 600 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na kolei
O planowanej inwestycji mówił w Krzeszowicach minister Adamczyk. (fot. Twitter/PKP PLK

Około 600 mln zł będzie kosztowała modernizacja odcinka linii kolejowej Trzebinia – Krzeszowice.
- Prace na linii kolejowej między stolicami województwa małopolskiego i śląskiego to jedna z oczekiwanych inwestycji, które stwarzają nowe, lepsze możliwości podróży w aglomeracjach oraz między regionami i miastami. Dzięki realizacji projektów z Krajowego Programu Kolejowego tworzymy spójną sieć kolejową, czyli zyskują pasażerowie oraz zapewnione są coraz lepsze warunki przewozu towarów - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wizyty w Krzeszowicach. 

Prace na odcinku od Jaworzna Szczakowej do Krakowa obejmują tory, perony, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjną, a także wiadukty oraz przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe.

- Tylko między Trzebinią a Krzeszowicami będą trzy wiadukty drogowe, które poza zwiększeniem bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, istotnie usprawnią system komunikacji w Trzebini, Woli Filipowskiej, Krzeszowicach – stwierdził Arnold Bresch z Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. 

W Krzeszowicach wiadukt na ul. Daszyńskiego zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Kierowcy oraz piesi unikną oczekiwania na otwarcie rogatek. Na stacji będą nowe wiaty, ławki, oznakowanie i system informacji pasażerskiej. Zaplanowano budowę wind.

Modernizacja obejmie też stacje w Trzebini, Dulowej, Woli Filipowskiej. Przebudowane perony będą wyższe, dobrze oświetlone i wyposażone w czytelne oznakowanie oraz wiaty. Dostęp do pociągów umożliwią bezkolizyjne przejścia pod torami wyposażone w windy lub pochylnie. Ponadto na trasie między Trzebinią a Krzeszowicami bezpieczne przejścia przez linie kolejową zapewni budowa 8 dodatkowych przejść pod torami. 

W ramach inwestycji zaplanowano także modernizację 46 wiaduktów, mostów i przepustów na odcinku Trzebinia – Krzeszowice. Zakończenie modernizacji linii na tym odcinku planowane jest w 2020 r. Wartość prac to ok. 600 mln zł. Zakończenie modernizacji całej trasy E30 Katowice – Kraków planowane jest w drugiej połowie 2020 r. Szacowana wartość projektu wynosi ponad 2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.