PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska Karta Aglomeracyjna już działa. Jeden bilet na kolej i komunikację publiczną

  • PAP/AT    14 grudnia 2015 - 19:10
Małopolska Karta Aglomeracyjna już działa. Jeden bilet na kolej i komunikację publiczną

Użytkownicy karty mogą zapisać na niej bilety na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także usługi parkingowe "Park&Ride" (fot.mpk.krakow.pl)

Pasażerowie mogą już korzystać z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), pozwalającej na przejazdy koleją regionalną oraz komunikacją publiczną w Krakowie i Tarnowie. Dokument ma formę karty zbliżeniowej, a także aplikacji mobilnej.
Inauguracja MKA została skoordynowana z wejściem w życie nowego rozkładu na kolei, w którym pojawiło się nowe połączenie realizowane przez Koleje Małopolskie w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: Kraków - Słomniki - Miechów - Sędziszów. Karta obsługuje też bilety na inne połączenia kolejowe wykonywane przez tego przewoźnika, a także Przewozy Regionalne.

Użytkownicy karty mogą zapisać na niej bilety na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także usługi parkingowe "Park&Ride" w Krakowie (parking Czerwone Maki) i Tarnowie (parking wielopoziomowy prze Dworcu PKP). Po rozpoczęciu sezonu rowerowego za pomocą karty będzie można też wypożyczać rowery w krakowskim systemie KMK Bike.

Jak poinformował Patryk Zakrzewski z Zarządu Dróg Wojewódzkich, który prowadzi projekt, inauguracja systemu przebiegła bez przeszkód. Bilans pierwszego dnia to ponad 100 zarejestrowanych aplikacji i podoba ilość rejestracji na karty zbliżeniowe.

Małopolska Karta Aglomeracyjna ma formę bezpiecznej karty zbliżeniowej. Użytkownicy mogą ją za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach i Miechowie.

MKA można też pobierać w postaci aplikacji mobilnej dla smartfonów z systemami iOS, Android i Windows Phone.

Według zapowiedzi władz województwa w przyszłości system będzie rozbudowywany o nowe funkcjonalności np. bilety na prywatny transport zbiorowy czy bilety wstępu do muzeów. Będzie go można wyposażyć także w usługi typu e-urząd czy e-zdrowie. Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Opracowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej kosztowało blisko 18,5 mln zł, z czego 85 proc. stanowiła dotacja ze środków unijnych. Przetarg na inwestycję wygrało konsorcjum firm Unicard i AMG.

Według przedstawionych szacunków z karty będzie korzystało ok. 80 tys. użytkowników w ciągu 2-3 lat. Zdaniem przedstawicieli konsorcjum wykonującego system, w przyszłości aplikacja na smartfony będzie wypierać tradycyjne karty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.