PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska Karta Aglomeracyjna najpierw w Krakowie, Tarnowie i Bochni

  • pap    16 grudnia 2014 - 14:40
Małopolska Karta Aglomeracyjna najpierw w Krakowie, Tarnowie i Bochni

www.wikipedia.pl

Od jesieni 2015 r. pasażerowie będą mogli korzystać z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), pozwalającej na przejazdy koleją regionalną oraz komunikacją publiczną w miastach. Z karty jako pierwsi będą korzystali mieszkańcy Krakowa, Tarnowa i Bochni.
Władze województwa małopolskiego podpisały umowę z wykonawcą systemu. Przetarg na inwestycję wygrało konsorcjum firm Unicard i AMG. Inwestycja o wartości 19,5 mln zł uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

Czytaj: Stolica chce pieniędzy z UE m.in. na metro i tramwaje

"Samorząd województwa przywiązuje ogromną wagę do tego projektu, jest on bowiem kluczowym elementem integracji transportu publicznego w regionie" - ocenił marszałek województwa Marek Sowa.

Według niego mieszkańcy i turyści odwiedzający Małopolskę mają jasne oczekiwania dotyczące transportu publicznego. Ma on być zintegrowany, szybki, wygodny, punktualny i korzystający z systemu węzłów przesiadkowych wyposażonych w parkingi Park&Ride.

Czytaj: Nowe tramwaje PESY wyjadą na wrocławskie tory

Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie zintegrowanym biletem, umożliwiającym korzystanie z różnych środków transportu w różnych miejscach Małopolski, parkingów typu Park&Ride, a w przyszłości także innych usług - np. wstępu do muzeów.

Na początku obejmie transport kolejowy w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (od niedzieli samorządowa spółka przewozowa Koleje Małopolskie obsługuje trasę Kraków Główny - Wieliczka Rynek) oraz komunikację publiczną w Krakowie, Tarnowie i Bochni.

Jak poinformowała Marta Maj, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który przygotowuje wdrożenie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, zostaną z nią zintegrowane funkcjonujące już systemy w największych miastach regionu: Krakowska Karta Miejska oraz Tarnowska Karta Miejska.

Zacznie ona też obowiązywać w Bochni. W przyszłości planowane jest włączenie do systemu pozostałych dużych ośrodków miejskich.

Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie miała formę bezpiecznej karty zbliżeniowej. Będzie też dostępna w postaci aplikacji mobilnej dla smartfonów z systemami iOS, Android i Windows Phone.

Jak zaznaczyli przedstawiciele konsorcjum wykonującego system, w przyszłości aplikacja na smartfony będzie wypierać tradycyjne karty.

Według ich zapowiedzi MKA zacznie działać w Małopolsce jesienią przyszłego roku. Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona w przyszłym roku, aby mogła wykorzystać unijne dofinansowanie w ramach kończącego się regionalnego Programu Operacyjnego. Wynosi ono 85 proc. wartości inwestycji.

System MKA został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał obsługę przejazdów jednorazowych, a także mógł być rozszerzony o funkcjonujący na terenie województwa prywatny transport zbiorowy.

Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Stopniowo do systemu MKA będą włączane także inne usługi, np. bilety wstępu, karty lojalnościowe. Będzie go można rozbudować o usługi typu e-urząd czy e-zdrowie.

Opracowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej będzie kosztowało blisko 18,5 mln zł, z czego 85 proc. będzie stanowiła dotacja ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.