PARTNER PORTALU
 • BGK

Małopolska. Nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi pojadą do Skawiny

 • PAP/AH    9 grudnia 2017 - 08:46
Małopolska. Nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi pojadą do Skawiny
W dni robocze pasażerowie na trasie Kraków - Skawina - Kraków będą mieli do dyspozycji 57 kursów realizowanych zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskiej, jak i Przewozy Regionalne. Fot. PTWP

Wydłużenie drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Skawiny to najważniejsza zmiana we wprowadzanym od niedzieli nowym rozkładzie jazdy w woj. małopolskim. Później niż pierwotnie planowano, bo na wiosnę, ruszy Podhalańska Kolej Regionalna.
• Pociągi do Skawiny będą przedłużeniem linii SKA2, która od 10 grudnia będzie linią Sędziszów/Miechów - Kraków Główny - Skawina.

• Pokonanie tego ostatniego odcinka zabierze od 22 do 28 minut.

• Wśród nowości Przewozów Regionalnych są połączenia na trasach Ostrowiec Świętokrzyski - Kielce - Kraków oraz Kraków - Bielsko-Biała i Kraków - Zakopane.

W dni robocze pasażerowie na trasie Kraków - Skawina - Kraków będą mieli do dyspozycji 57 kursów realizowanych zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskiej, jak i Przewozy Regionalne. W weekendy pojadą 42 takie pociągi.

Jak zaznaczają władze regionu, ze względu na remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów początkowo nie uda się wprowadzić regularności odjazdów, która cechuje pozostałe połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W godzinach szczytu pasażerowie, mogą jednak liczyć na kursy średnio co 30 minut. Bilet jednorazowy ma kosztować 4,5 zł, a dla studentów niewiele ponad 2 zł.

Wśród nowości Przewozów Regionalnych są połączenia na trasach Ostrowiec Świętokrzyski - Kielce - Kraków oraz Kraków - Bielsko-Biała i Kraków - Zakopane. W miejsce pociągu Оrlik relacji Częstochowa - Kraków uruchomiona zostanie para pociągów Kozłów - Skawina - Kozłów. Ponadto poranny pociąg z Miechowa (odj. 5.20) przez Kraków pojedzie w bezpośredniej relacji do Bielska-Białej.

Na trasie Olkusz - Katowice zostaną uruchomione dodatkowe dwie pary pociągów. W bezpośredniej relacji (bez przesiadek) zostaną także uruchomione połączenia Katowice - Rzeszów oraz Rybnik - Rzeszów, a liczba kursów z Krakowa do Bielska - Białej wzrośnie z ośmiu do 12.

Na wiosnę przyszłego roku przesunięto inaugurację Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która zgodnie z pierwotnymi planami miała ruszyć od 10 grudnia. Od 27 kwietnia 2018 r. dzięki dodatkowym 22 kursom realizowanym na odcinku Nowy Targ - Zakopane - Nowy Targ pociągi będą jeździć po tej trasie co ok. godzinę.

W nowym rozkładzie zaplanowano także szereg dodatkowych połączeń specjalnych. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego realizowanych przez Koleje Małopolskie. Uruchomiony zostanie także specjalny pociąg Katowice - Żywiec - Sucha Beskidzka - Zakopane obsługiwany przez Koleje Śląskie, który będzie kursował w okresie ferii zimowych, wakacji oraz w długie weekendy.

Władze województwa przypominają, że ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe torów prowadzone przez PKP PLK, głównie na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice, pasażerowie wciąż powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów.

Na trasie SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny pociągi wciąż będą odjeżdżać rzadziej - co godzinę. Mniej pociągów pojedzie także po trasie Kraków Główny - Trzebinia. W związku z remontami torów od 22 marca do 20 czerwca oraz od 17 września do 16 listopada 2018 roku zawieszony zostanie ruch na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka. W miejsce pociągów będzie wprowadzana autobusowa komunikacja zastępcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • jkl, 2017-12-13 04:59:23

  A dlaczego w soboty nie kursuje pociąg po 15 z Zakopanego do Krakowa? To są te szumne zmiany? Kolejne ograniczanie i likwidacje "po cichu"?
 • Rafał_Rzeszów, 2017-12-09 12:48:14

  Cieszy mnie połączenie Rzeszów Gł. - Katowice. Choć pociągiem osobowym to dość długa trasa (preferuje InterCity) ale dobrze, że Rzeszów i Podkarpacie będzie miało połączenie osobowe z Górnym Śląskiem.