PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi pojadą do Skawiny

  • PAP/AH    9 grudnia 2017 - 08:46
Małopolska. Nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi pojadą do Skawiny
W dni robocze pasażerowie na trasie Kraków - Skawina - Kraków będą mieli do dyspozycji 57 kursów realizowanych zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskiej, jak i Przewozy Regionalne. Fot. PTWP

Wydłużenie drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Skawiny to najważniejsza zmiana we wprowadzanym od niedzieli nowym rozkładzie jazdy w woj. małopolskim. Później niż pierwotnie planowano, bo na wiosnę, ruszy Podhalańska Kolej Regionalna.
• Pociągi do Skawiny będą przedłużeniem linii SKA2, która od 10 grudnia będzie linią Sędziszów/Miechów - Kraków Główny - Skawina.

• Pokonanie tego ostatniego odcinka zabierze od 22 do 28 minut.

• Wśród nowości Przewozów Regionalnych są połączenia na trasach Ostrowiec Świętokrzyski - Kielce - Kraków oraz Kraków - Bielsko-Biała i Kraków - Zakopane.

W dni robocze pasażerowie na trasie Kraków - Skawina - Kraków będą mieli do dyspozycji 57 kursów realizowanych zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskiej, jak i Przewozy Regionalne. W weekendy pojadą 42 takie pociągi.

Jak zaznaczają władze regionu, ze względu na remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów początkowo nie uda się wprowadzić regularności odjazdów, która cechuje pozostałe połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W godzinach szczytu pasażerowie, mogą jednak liczyć na kursy średnio co 30 minut. Bilet jednorazowy ma kosztować 4,5 zł, a dla studentów niewiele ponad 2 zł.

Wśród nowości Przewozów Regionalnych są połączenia na trasach Ostrowiec Świętokrzyski - Kielce - Kraków oraz Kraków - Bielsko-Biała i Kraków - Zakopane. W miejsce pociągu Оrlik relacji Częstochowa - Kraków uruchomiona zostanie para pociągów Kozłów - Skawina - Kozłów. Ponadto poranny pociąg z Miechowa (odj. 5.20) przez Kraków pojedzie w bezpośredniej relacji do Bielska-Białej.

Na trasie Olkusz - Katowice zostaną uruchomione dodatkowe dwie pary pociągów. W bezpośredniej relacji (bez przesiadek) zostaną także uruchomione połączenia Katowice - Rzeszów oraz Rybnik - Rzeszów, a liczba kursów z Krakowa do Bielska - Białej wzrośnie z ośmiu do 12.

Na wiosnę przyszłego roku przesunięto inaugurację Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która zgodnie z pierwotnymi planami miała ruszyć od 10 grudnia. Od 27 kwietnia 2018 r. dzięki dodatkowym 22 kursom realizowanym na odcinku Nowy Targ - Zakopane - Nowy Targ pociągi będą jeździć po tej trasie co ok. godzinę.

W nowym rozkładzie zaplanowano także szereg dodatkowych połączeń specjalnych. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego realizowanych przez Koleje Małopolskie. Uruchomiony zostanie także specjalny pociąg Katowice - Żywiec - Sucha Beskidzka - Zakopane obsługiwany przez Koleje Śląskie, który będzie kursował w okresie ferii zimowych, wakacji oraz w długie weekendy.

Władze województwa przypominają, że ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe torów prowadzone przez PKP PLK, głównie na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice, pasażerowie wciąż powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów.

Na trasie SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny pociągi wciąż będą odjeżdżać rzadziej - co godzinę. Mniej pociągów pojedzie także po trasie Kraków Główny - Trzebinia. W związku z remontami torów od 22 marca do 20 czerwca oraz od 17 września do 16 listopada 2018 roku zawieszony zostanie ruch na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka. W miejsce pociągów będzie wprowadzana autobusowa komunikacja zastępcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jkl, 2017-12-13 04:59:23

    A dlaczego w soboty nie kursuje pociąg po 15 z Zakopanego do Krakowa? To są te szumne zmiany? Kolejne ograniczanie i likwidacje "po cichu"?
  • Rafał_Rzeszów, 2017-12-09 12:48:14

    Cieszy mnie połączenie Rzeszów Gł. - Katowice. Choć pociągiem osobowym to dość długa trasa (preferuje InterCity) ale dobrze, że Rzeszów i Podkarpacie będzie miało połączenie osobowe z Górnym Śląskiem.