PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski marszałek pisze do premiera w sprawie Prawa wodnego

  • pt    2 marca 2018 - 15:23
Małopolski marszałek pisze do premiera w sprawie Prawa wodnego
Marszałek województwa zdecydował się na interwencję u Prezesa Rady Ministrów, w Najwyższej Izbie Kontroli oraz w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie (fot. krakow)

Jacek Krupa skierował pisma w sprawie problemów z wdrażaniem Prawa wodnego do premiera Mateusza Morawieckiego, NIK oraz RIO.
  • 1 stycznia br. Województwo Małopolskie przekazało swoje obowiązki nowej instytucji – Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.
  • Do tej pory jednak wiele kwestii nie zostało do końca uzgodnionych, co budzi poważne obawy samorządu województwa małopolskiego w przypadku zagrożenia powodziowego.
  • Właśnie dlatego władze Małopolski zdecydowały się podjąć interwencję u Prezesa Rady Ministrów, w Najwyższej Izbie Kontroli oraz w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie.

W związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów prawa wodnego od początku tego roku kwestie m.in. bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W związku z tym Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (MZMIUW) - do tej pory instytucja Województwa Małopolskiego, tak jak wszystkie inne zarządy regionalne, jest w likwidacji.

Jak jednak twierdzą małopolscy samorządowcy, ciągle wiele istotnych kwestii nie zostało jeszcze uzgodnionych.

Wśród najpoważniejszych wyliczają brak faktycznego przejęcia odpowiedzialności za utrzymanie wszystkich urządzeń ochrony przeciwpowodziowej (m.in. wałów, zbiorników, przepompowni) przez Skarb Państwa czy zaktualizowania najistotniejszych umów, w których ciągle jako strona funkcjonuje likwidowany MZMIUW, a nie Wody Polskie.

Czytaj też: Mosty, rowy i przepusty. Nowe Prawo wodne generuje problemy w regionach

W efekcie – jak informuje Urząd Marszałkowski - nowa instytucja państwowa nie reguluje wielu zobowiązań, w tym m.in. rachunków za prąd.

- Poważnie obawiamy się, że w tej sytuacji - kiedy to Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ciągle nie przejęło wszystkich obowiązków, istnieje poważne ryzyko, że nawet niewielkie przekroczenie stanu wód może spowodować realne zagrożenie. Dla naszych mieszkańców i dorobku ich życia – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

- Mieliśmy pod opieką nie tylko zbiorniki wodne, ale też 21 przepompowni, ponad tysiąc km wałów przeciwpowodziowych czy ponad 900 przepustów na wałach. Czuwaliśmy nad bezpieczeństwem Małopolan, bo nasz region jak żaden inny w kraju, jest szczególnie narażony na powodzie. Dlatego nie można pozwolić sobie nawet na chwilę nieuwagi – dodał wicemarszałek Wojciech Kozak.

Właśnie dlatego marszałek województwa zdecydował się na interwencję u Prezesa Rady Ministrów, w Najwyższej Izbie Kontroli oraz w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.