Małopolskie. Autobusy dowiozą pasażerów na Szybką Kolej Aglomeracyjną

Mieszkańcy trzech podkrakowskich gmin – Wieliczki, Świątnik Górnych i Gdowa od września mogą korzystać z kolejnych specjalnych autobusowych linii dowozowych do stacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA1) Wieliczka Rynek Kopalnia.
Małopolskie. Autobusy dowiozą pasażerów na Szybką Kolej Aglomeracyjną
Kursy autobusów linii dowozowych zostały odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich (fot. twitter.com).

Jak podkreślił marszałek Małopolski Jacek Krupa, uruchomienie kolejnych linii dowozowych, które w szybki i wygodni sposób pomogą mieszkańcom podkrakowskich gmin dostać się na stację kolejową w Wieliczce, to kolejny ukłon w stronę pasażerów, którzy wybierają Koleje Małopolskie.

"Chcemy im jeszcze bardziej ułatwić codzienne dojazdy do pracy czy na uczelnię, a przez to zachęcić tych jeszcze nieprzekonanych, że kolej w wydaniu małopolskim to usługi na najwyższym poziomie" - dodał.

Od piątku do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia, z której w 20 minut można się dostać pociągiem do Krakowa, zaczęły kursować specjalnie autobusy. Ich trasa będzie przecinać trzy gminy - Wieliczkę, Świątniki Górne i Gdów.

Bilet normalny, ważny przez dwie godziny, będzie kosztował 3,30 zł. W ofercie są również specjalne bilety dla seniorów, a także bilety miesięczne. Operatorem linii będą Koleje Małopolskie, a przewoźnikiem, który zapewni ich kompleksową obsługę - firma Mobilis.

Dzięki podpisanej w piątek umowie od 1 września do 31 grudnia 2017 będą kursować specjalne autobusy dowożące pasażerów do Wieliczki.

Pojazdy mają obsługiwać trasy: Wieliczka - Byszyce - Świątniki Górne, Wieliczka - Dobranowice - Hucisko - Świątniki Górne, Wieliczka - Raciborsko - Grajów - Świątniki Górne, Węgrzce Wielkie - Wieliczka - Podstolice - Świątniki Górne.

Kursy autobusów linii dowozowych zostały odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Wieliczka Rynek Kopalnia- Kraków Główny - Kraków Lotnisko.

Autobusy będą dowozić pasażerów do pociągów co godzinę, tak aby możliwa była przesiadka. Pierwszy poranny autobus pozwoli zdążyć na pociąg, który odjeżdża z Wieliczki do Krakowa o godzinie 5:22.

Koszt obsługi wszystkich specjalnych linii dowozowych do końca tego roku to ok. 1,2 mln zł. Z tej sumy prawie 800 tys. zł mają dołożyć trzy gminy, przez teren których przejeżdżają autobusy - Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów.

Spółka samorządowa Koleje Małopolskie (KMŁ) wozi pasażerów od grudnia 2014 r. Razem z Przewozami Regionalnymi obsługuje linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów oraz SKA3 Kraków - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE