PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Zakończyła się największa inwestycja wodno-ściekowa w regionie

  • PAP/EM    1 marca 2017 - 14:23
Małopolskie: Zakończyła się największa inwestycja wodno-ściekowa w regionie
W ciągu pięciu lat realizacji projektu Sądeckie Wodociągi wybudowały rurociągi o łącznej długości 250 kilometrów i zmodernizowały 10 km sieci kanalizacyjnej i wodociągowe (fot. swns.pl)

• Spółka komunalna Sądeckie Wodociągi zakończyła i rozliczyła dwa projekty związane z modernizacją i rozbudową systemu gospodarki wodno-ściekowej w Nowym Sączu oraz przyległych gminach.
• Koszt inwestycji, dofinansowanych przez Unię Europejską, wyniósł ponad 400 mln zł.
Jak poinformował prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek, spółka otrzymała oficjalne potwierdzenie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), że realizowane przez nią zadania zostały zakończone i rozliczone. Podkreślił, że jest to największy projekt wodno-ściekowy w województwie małopolskim i dziewiąty tego rodzaju w Polsce.

Inwestycje swoim zasięgiem objęły Nowy Sącz i sąsiadujące gminy: Stary Sącz, Kamionkę Wielką i Nawojową. Dzięki nim 11 tys. mieszkańców zostało podłączonych do sieci wodociągowej, a prawie 25 tys. użytkowników - do sieci kanalizacyjnej.

W ciągu pięciu lat realizacji projektu Sądeckie Wodociągi wybudowały rurociągi o łącznej długości 250 kilometrów i zmodernizowały 10 km sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Powstał nowy zakład uzdatniania wody w Gaboniu, a istniejący w Starym Sączu został rozbudowany i zmodernizowany. Przy okazji prac wodociągowo-kanalizacyjnych odbudowanych zostało prawie 70 km dróg.

"Przeprowadziliśmy naprawdę wielką inwestycję. Korzyścią jest wygoda, jaką daje używanie kanalizacji, a także ochrona środowiska, bo nieczystości trafią do oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy zyskają też bezpieczeństwo, jakie daje używanie przebadanej i pewnej jakościowo wody" - podkreślił Adamek.

Przedsięwzięcie wodno-kanalizacyjne czterech samorządów otrzymało ponad 170 mln zł unijnego dofinansowania z Funduszu Spójności. Pozostałe środki pochodziły z kredytu, jaki Sądeckie Wodociągi otrzymały z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt został w części sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według przedstawicieli sądeckiego samorządu, bez wsparcia środkami unijnymi tak duże przedsięwzięcie realizowane byłoby przez 80 lat. Zewnętrzne dofinansowanie dla spółki utworzonej przez sądeckie samorządy spowodowało, że wszystkie prace trwały pięć lat.

"To są pierwsze efekty współpracy Nowego Sącza i gmin sąsiednich, które będą nam służyć przez długie lata" - podkreślił zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.