PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapa gazu łupkowego w Polsce

  • AT    2 września 2011 - 13:13
Mapa gazu łupkowego w Polsce

Według szacunków, w Polsce możemy mieć nawet 1,4 bln metrów sześciennym gazu łupkowego.
Jak wynika z badań przeprowadzonych prze Biuro Analiz Sejmowych, polskie zasoby gazu łupkowego szacowane są na największe w Europie. Według obliczeń możemy mieć nawet 1,4 bln metrów sześciennym gazu łupkowego. Największe perspektywy na wydobycie gazu łupkowego znajdują się w pasie ternowym Słupsk - Starogard Gdański - Płońsk oraz w większości województwa lubelskiego i woj.kujawsko-pomorskim (zobacz mapę).

Pierwsze odwierty w Polsce przeprowadzony w 2010r. przez PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Nie dał one jednak pozytywnego wyniku. Dopiero rezultat kolejnych prac terenowych okazały się optymistyczne. Brytyjska firma 3Legs Resources, specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego, natrafiła na złoża gazu łupkowego w odwiercie LE-2H w okolicach Łebienia na Pomorzu.

Z kolei firma BNK Petroleum Inc. w lutym br. ogłosiła wstępne wyniki badań otworu wiertniczego Wytowno S-1 zlokalizowanego pomiędzy Słupskiem i Ustką (woj. pomorskie). W otworze o głębokości 3580 m stwierdzono obecność gazu ziemnego w łupkach dolnego syluru i ordowiku na głębokości 2,5–3,5 km1. Zidentyfikowany gaz ma dobrą jakość, składa się głównie z metanu z niewielką domieszką etanu i propanu. O dużym potencjale polskich zasobów świadczy rosnące zainteresowanie koncesjami na poszukiwania. Angażują się w nie wiodące firmy światowego.

Czytaj też: "Samorządy drążą gaz" 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • aaa, 2011-10-14 22:32:17

    po wyssaniu gazu na pewno nie powstaja zapadliska , ale tereny wokół odwiertu są bardzo zdegradowane , w następstwie tego wszystkie okoliczne źródła wody pitnej są zanieczyszczone , woda nie nadaje sie nawet do podlewania roślin !! KATASTROFA
  • Eterno Vagabundo, 2011-09-07 22:21:10

    Mam dwa pytania. 1) Czy po wyssaniu gazu Powstaną zapadliska ? 2) I czy przygłądał Się ktoś temu z bliska ?