PARTNER PORTALU
  • BGK

Mariusz Gajda uważa, że trzeba zmienić europejską dyrektywę wodną

  • PAP/MIW    23 marca 2017 - 13:46
Mariusz Gajda uważa, że trzeba zmienić europejską dyrektywę wodną
Zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. (fot. pixabay.com)

Ramowa Dyrektywa Wodna UE czasem nie pozwala na budowę wałów przeciwpowodziowych, trzeba więc ją zmienić - mówił wiceminister środowiska Mariusz Gajda, tłumacząc powody środowego (23 marca) spotkania ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę wodną w państwach Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii.
• Ministrowie sześciu państw podczas spotkania w resorcie środowiska zobowiązali się współpracować na forum UE tak, aby ich wspólne stanowisko zostało uwzględnione w pracach nad rewizją Ramowej Dyrektywy Wodnej.

• Ministrowie wezwali też Komisję Europejską do stworzenia odpowiedniej koordynacji między celami zrównoważonego zarządzania gospodarką wodną a innymi odpowiednimi sektorami zgodnie z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Dyrektywa wodna obowiązuje od 2000 roku, a jej rewizja ma nastąpić w 2019 roku.

Ministrowie sześciu państw, którzy w środę spotkali się w resorcie środowiska, zobowiązali się współpracować na forum UE tak, aby ich wspólne stanowisko zostało uwzględnione w pracach nad rewizją Ramowej Dyrektywy Wodnej.

- Niektóre zapisy (dyrektywy wodnej) są zbyt restrykcyjne, między innymi nie możemy poczynić inwestycji gospodarczych, bo to pogorszy gospodarkę wodną. Unia Europejska nie daje na to zgody" - tłumaczył wiceminister Mariusz Gajda.

- Niekiedy nie możemy nawet zbudować wałów przeciwpowodziowych, bo to pogorszy gospodarkę wodną - dodał.

Czytaj : Prawo wodne w pośpiechu na 1 lipca?

Ministrowie zwrócili uwagę, że zasoby wody w Europie są poddawane presji powodowanej przez wiele czynników m.in. zmniejszanie się dostępnych zasobów wodnych, zwiększenie zapotrzebowania na wodę oraz nasilające się ekstremalne zjawiska hydrologiczno-meteorologiczne, tj. powodzie czy susze.

- Wspólnie z ministrami V4+ jesteśmy przekonani, że kwestie związane z zarządzaniem zasobami wodnymi w Europie stają się coraz bardziej istotne, a jej niedobór w przyszłości oraz skutki katastrof naturalnych mogą powodować coraz groźniejsze konsekwencje społeczne, gospodarcze i polityczne - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko.

Jak poinformował resort w komunikacie, ministrowie zaznaczyli, że w obliczu wyzwań spowodowanych rosnącą presją na zasoby wodne i zmianami klimatu w Europie, niezbędne jest wyznaczanie ambitnych celów, tj. zapewnienie wody w odpowiedniej ilości oraz jakości dla wszystkich potrzeb, zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną. - Podkreślono jednocześnie, że działania te powinny być dostosowane do regionalnych możliwości, w związku z różnymi warunkami geograficznymi, środowiskowymi, hydrologicznymi oraz klimatycznymi. Zwrócono również uwagę na konieczność integracji obecnej polityki wodnej z innymi politykami UE - napisano.

Podkreślono, że ministrowie wezwali Komisję Europejską do stworzenia odpowiedniej koordynacji między celami zrównoważonego zarządzania gospodarką wodną a innymi odpowiednimi sektorami zgodnie z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030.

w Polsce obowiązują unijne dyrektywy dotyczące ochrony wód i oczyszczalnie ścieków. Tzw. unijna ramowa dyrektywa wodna powinna być w naszym kraju w pełni wdrożona do końca 2015 r. Zakłada ona zrównoważone podejście do ochrony środowiska i zasobów wodnych przy analizie wydatków na ten cel.

Na początku marca resort informował, że przekazał Rządowemu Centrum Legislacji projekt nowego Prawa wodnego, a także, że nowe przepisy mają w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Pawel Pietraszek, dr. inż, 2017-03-23 19:26:51

    Jednym z elementów właściwej gospodarki wodnej jest wdrażanie technologii odzysku wody ze ścieków tak w rolnictwie jak i w przemyśle. Jak technolog wody i ścieków z prawie 50-letnim stażem wiele tych technologii wprowadziłem wraz z zespołem firmy w Polsce. Może po urealnieniu opłat za wodę i ścieki ...będzie więcej takich technologii..  rozwiń