PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek przejmie cztery PKS-y

  • PAP    29 czerwca 2010 - 12:43

Województwo kujawsko-pomorskie przystąpi do spółek PKS w Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie i Włocławku. Marszałek otrzyma udziały przedsiębiorstw nieodpłatnie od Skarbu Państwa.
- Z propozycją usamorządowienia tych państwowych obecnie przedsiębiorstw przewozowych zwrócił się do władz regionu minister skarbu państwa. Województwo, które przejmie udziały nieodpłatnie, stanie się jedynym udziałowcem spółek, co pozwoli na pełniejsze kształtowanie publicznego systemu transportu pasażerskiego w Kujawsko-Pomorskiem - zapowiedział we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Spółki PKS przynoszą straty, które za ubiegły rok oszacowano na łącznie ponad 2 mln zł. Cztery przedsiębiorstwa dysponują w sumie około czterystu pojazdami, przede wszystkim autobusami.

Zdaniem marszałka, sytuację przedsiębiorstw transportowych można poprawić dzięki racjonalizacji ich oferty, co można osiągnąć m.in. poprzez zaniechanie wzajemnej konkurencji. Sposobem na spłatę zadłużenia ma być sprzedanie zbędnych nieruchomości.

Samorząd województwa traktuje przejęcie spółek PKS jako przejściowy etap w ich rozwoju. Docelowo mają one zostać sprywatyzowane, ale decyzja o sposobie i formie tego przekształcenia zapadnie dopiero po uzdrowieniu sytuacji przedsiębiorstw. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-06-30 13:19:25

    Zmniejszanie konkurencji jest karalne grzywna i wiezieniem, patrz UKOiK, a wiec imperialne dzialania marszalka beda calkowicie nielegalne