PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek stawia na Koleje Śląskie

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    10 lipca 2012 - 10:34
Marszałek stawia na Koleje Śląskie

Od grudnia 2012 roku pasażerów z województwa śląskiego obsługiwać będzie jedna spółka – Koleje Śląskie, a na torach pojawi się więcej pociągów.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przekazał do wiadomości zarządu Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych informację, że cała realizacja przewozów w województwie śląskim zamawianych przez Urząd Marszałkowski zostanie przekazana Kolejom Śląskim.

– Przekazanie organizacji regionalnych przewozów pasażerskich Kolejom Śląskim to efekt żądań spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i Urzędu Transportu Kolejowego – mówi marszałek Adam Matusiewicz. – Prace nad przetargiem prowadziliśmy od ubiegłego roku. Byliśmy blisko jego ogłoszenia, gdy pod koniec maja otrzymaliśmy stanowisko PKP PLK, którego długo nie mogliśmy zaakceptować. To prawdziwy ewenement, bo PLK zapowiedziała, że do 20 czerwca musi zostać wybrany przewoźnik, bo inaczej zdublowane rozkłady zostaną odrzucone. Można się było pokusić, aby wskazać przewoźnika wcześniej, ale byłoby to w tym wypadku naruszeniem prawa o zamówieniach publicznych – wyjaśnia marszałek.

Rozkłady na te same linie – czyli zdublowane – zostały złożone przez trzech przewoźników, którzy chcieli wystartować w przetargu: Koleje Śląskie, Przewozy Regionalne i Arrivę.

– W następstwie decyzji zarząd PR zmuszony jest podjąć jedyną słuszną decyzję ekonomiczną, czyli zlikwidować Śląski Zakład Przewozów Regionalnych – powiedziała na specjalnej konferencji Małgorzata Kuczewska – Łaska, prezes PR.

Dodała, że decyzja Urzędu Marszałkowskiego była dla zarządu PR zaskoczeniem. – Jesteśmy zmuszeni do zwolnienia 1874 osób. 1681 osób to mieszkańcy województwa śląskiego – wyjaśniła, informując, że jako spółka Przewozy Regionalne przygotowały wnioski o dofinansowanie na programy mające pomóc pracownikom PR w sprawach przekwalifikowania, doradztwa i porad psychologicznych.

– Wystosowaliśmy też pismo do marszałka Adama Matusiewicza z pytaniem, czy Koleje Śląskie są zainteresowane przejęciem części pracowników. Prezes Kuczewska zapewniła też, że PR nie przewidują przejmowania pracowników przez ościenne zakłady i że wszystkim pracownikom zostaną wypłacone odprawy zgodnie z kodeksem pracy. Harmonogram likwidacji ma być gotowy do końca lipca. Spółka będzie obecna w województwie śląskim do końca 2012 roku.

<!-- pagebreak //-->

Marszałek Adam Matusiewicz tłumaczy, że wybór Kolei Śląskich to lepsze wykorzystanie finansów publicznych. Adam Warzecha, rzecznik Kolei Śląskich twierdzi, że realizacja przewozów w regionie została powierzona KŚ, bo spółka przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.