PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek zafundował pociąg do Berlina

  • MIW    21 marca 2016 - 09:33
Marszałek zafundował pociąg do Berlina
Osoby podróżujący do Berlina będą mogły korzystać z niższej w stosunku do cen biletów międzynarodowych taryfy Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia. (Fot: przewozyregionalne.pl)

• Z Gorzowa Wielkopolskiego do niemieckiej stolicy można dojechać w dwie godziny.
• To trzecie międzynarodowe połączenie finansowane przez samorząd woj. lubuskiego. 
• Od kwietnia uruchomione zostaną kolejne „marszałkowskie” połączenia do Berlina.
Od 20 marca w kolejowym rozkładzie jazdy pojawił się bezpośredni pociąg Przewozów Regionalnych z Krzyża i Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina. Inicjatywa uruchomienia takiego połączenia wyszła ze strony urzędu marszałkowskiego województwa lubuskiego w odpowiedzi na petycję którą podpisało kilka tysięcy mieszkańców regionu. On też je finansuje.

Pociąg relacji Krzyż – Berlin Lichtenberg ma charakter przyspieszony, dzięki czemu podróż z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina ma trwać dwie godziny (w relacji powrotnej kilka minut krócej). Po drodze będzie zatrzymywał się na stacjach: Nowe Drezdenko, Strzelce Krajeńskie Wschód, Gorzów Wielkopolski Wieprzyce, Witnica i Kostrzyn.

Połączenie jest finansowane przez samorząd województwa lubuskiego (przeznaczył on na ten cel blisko 1 mln zł), a partnerami, w kooperacji z którymi Przewozy Regionalne je obsługują są: Arriva RP (prywatna spółka od kilku lat obecna głównie na rynku przewozów w województwie kujawsko – pomorskim) oraz niemieccy przewoźnicy NEB i DB Regio. Nie jest to zresztą jedyne transgraniczne połączenie finansowane przez samorząd województwa lubuskiego – płaci on również za połączenia Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą oraz Żagań – Forst.

Pilotażowe połączenie

Lubuski urząd marszałkowski przypomina, że 1 kwietnia ruszy także bezpośrednie pilotażowe połączenie na trasie Zielona Góra-Berlin, zaś 30 kwietnia odjedzie pierwszy pociąg na trasie Berlin-Żary/Żagań-Legnica-Wrocław. Kursować będzie on w weekendy, w związku z wydarzeniami odbywającymi się we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

- Będziemy mogli wykorzystać ten "pociąg do kultury" do promocji regionu lubuskiego - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jak informują Przewozy Regionalne połączenie z Krzyża do Berlina obsługiwane jest wygodnymi autobusami szynowymi. Jeśli idzie o ceny, to na odcinku krajowym będzie obowiązywała taryfa REGIO. Osoby podróżujący do Berlina będą mogły korzystać z niższej w stosunku do cen biletów międzynarodowych taryfy Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB) – dzięki niej normalny bilet z Gorzowa Wlkp. do stolicy Niemiec kosztuje jedynie 12 euro, ulgowy 9 euro, a grupowy (dla maksymalnie pięciu osób) 36 euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mariusz, 2016-03-23 09:34:55

    Na zdjęciu jest pociąg Przewozów Regionalnych, tymczasem transport prowadzi tabor Arrivy iDB
  • x, 2016-03-21 20:37:31

    Pomyliliście lubuskie z lubelskim - na początku tekstu