PARTNER PORTALU
 • BGK

Marszałek zarządził szkolenia o śmieciach

 • ZWI    6 listopada 2012 - 19:43
Marszałek zarządził szkolenia o śmieciach

By pomóc samorządom w przygotowaniu się do nowej rzeczywistości w gospodarce odpadami mazowiecki urząd marszałkowski zorganizuje cyklu bezpłatnych szkoleń, podczas których przedstawiciele gmin będą mogli wspólnie przeanalizować nowe przepisy, szukać rozwiązań oraz wymienić się doświadczeniami.
- Nowa ustawa to nie tylko nowe zasady, które uporządkują system gospodarki odpadami. To przede wszystkim doskonały moment na zmianę naszego światopoglądu, a właściwie swego rodzaju filozofii śmieciowej. Do tej pory myśleliśmy głównie o tym, ile odpadów powstanie i gdzie będą składowane. Dziś nie to jest najważniejsze. Należy się bowiem zastanowić, jak przeprowadzić ich odzysk i ile gminy mogą na tym zyskać - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Nowy system gospodarowania odpadami wprowadza wiele udogodnień dla mieszkańców. Ich dotychczasowe obowiązki związane m.in. z szukaniem najatrakcyjniejszej oferty wywozu odpadów przejmie gmina. To ona przeprowadzi przetarg mający na celu wyłonienie przedsiębiorcy, który zajmie się zbieraniem odpadów oraz ich wywozem do odpowiedniego miejsca.

Czytaj też: Samorządy nie dostaną monopolu na odpady

Jednym z obowiązków gmin będzie również zorganizowanie selektywnej zbiórki odpadów (m.in. papieru, metalu, tworzyw sztucznych, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji). Lokalne władze muszą także zapewnić odzysk, recykling oraz przygotować do ponownego użycia wybrane rodzaje odpadów komunalnych.

W zamian za te udogodnienia mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie ze stałą, wyznaczoną w drodze uchwały stawką - za odpady posegregowane opłata będzie niższa.

O tym, jak często i w jaki sposób mieszkańcy będą płacić za wywóz odpadów, dowiedzą się jeszcze w tym roku. Rady gmin muszą bowiem podjąć tę decyzję w drodze uchwał do 1 stycznia 2013 r. Za pieniądze z opłat gmina będzie pokrywać koszty odbioru, wywozu, odzysku i unieszkodliwienia odpadów, a także punkty zbiórki selektywnej oraz administrację obsługującą cały system.

Czytaj też: Wciąż nie mają decyzji ws. opłat za śmieci

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiana przepisów nakłada na gminy wiele nowych obowiązków, które wymagają dużego zaangażowania z ich strony. Dlatego postanowiliśmy zorganizować cykl szkoleń, które pomogą im rozwiązać choć część problemów związanych z nową ustawą - powiedziała Ewa Janina Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Ponieważ czas na organizację sytemu gospodarki odpadami jest bardzo krótki (większość uchwał gminy muszą podjąć do końca bieżącego roku) Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego postanowił wesprzeć merytorycznie samorządy lokalne.

Z myślą o nich na terenie Mazowsza przeprowadzona zostanie kampania informacyjno-szkoleniowa "Gmina właścicielem odpadów komunalnych". Jednym z jej elementów będzie cykl szkoleń podczas których uczestnicy otrzymają poradnik "Gospodarka odpadami w kontekście nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach".

W ramach szkoleń przewiduje się sesje warsztatowe, na których uczestnicy będą mogli powymieniać się doświadczeniami (nieliczne gminy jeszcze przed zmianą przepisów ogłosiły referendum, w wyniku którego przejęły na siebie nowe obowiązki zarządzania odpadami). Warsztaty to także okazja do wspólnego poszukiwania rozwiązań przy realizacji obowiązków wynikających z nowych przepisów problemów.

 

Spotkania odbędą się w siedmiu miejscowościach:

 

Ostrołęka - 7 listopada 2012 r.

Mława - 8 listopada 2012 r.

Płońsk - 9 listopada 2012 r.

Białobrzegi - 14 listopada 2012 r.

Radom - 15 listopada 2012 r.

Węgrów - 16 listopada 2012 r.

Grodzisk Mazowiecki - 19 listopada 2012 r.

Natomiast 26 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca cały projekt. Kampania zostanie dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • antykomuch, 2012-11-09 11:51:38

  Mam e d.... udogodnienia proponowane przez p. marszałka. Nie po to walczyłem z komuną by mi teraz inni zabierali przyjemnośc zawierania umów z kim chce, analizowania ofert, porównywania cen. Czyzby komuchy dopchały się znowu do władzy?????
 • w 2005 r. nas odciążono, 2012-11-09 10:29:58

  Marszałek to może sobie zarządzać kawą i herbata w swoim urzędzie - my nawet na ministerialne ankiety w sprawie śmieci nie odpowiadamy - nie nasza sprawa...
 • obywatel, 2012-11-08 08:30:21

  Kocham urzedasów za to że chca mnie uwolnić od potrzeby analizowania ofert! Za rok jak tak dalej pójdzie, bede mógl sobie kupic jeden model telewizora (jedynie słuszny w pojęciu urzedasów), a za trzy cztery lata bede miał z głowy wybór samochodu, bo urzędnicy mi go wybiorą!!! Ale ja jako obywate...l dziekuję za takie udogodienia!  rozwiń