PARTNER PORTALU
 • BGK

Marzy im się 50 elektrociepłowni opalanych paliwem alternatywnym z odpadów

 • wnp.pl    7 czerwca 2016 - 09:19
Marzy im się 50 elektrociepłowni opalanych paliwem alternatywnym z odpadów
Norbert Skibiński, dyrektor ds. projektów przemysłowych w Veolia Energia Polska

- Co roku w Polsce produkowanych jest ok. 12 mln ton odpadów komunalnych. Spora ich część może zostać przetworzona na tzw. paliwo alternatywne dla elektrociepłowni. W Polsce może powstać nawet 50 elektrociepłowni opalanych paliwem alternatywnym z odpadów - mówi Norbert Skibiński, dyrektor ds. projektów przemysłowych w Veolia Energia Polska.
Jakie odpady będą termicznie przetwarzane w wybudowanych i budowanych właśnie instalacjach?

- Część odpadów komunalnych jest spalana w instalacjach termicznego przetwarzania. Pozostałe będą przetwarzane drogą mechaniczo-biologiczną - w efekcie odzyskuje się materiały do ponownego ich wykorzystania. W procesie tym powstają również dwie frakcje rodzaje odpadów – suche, tak zwana frakcja nadsitowa, z których powstaje tzw. paliwo alternatywne (RDF – Refused Derived Fuel), oraz organiczne, tak zwana frakcja podsitowa. Problem polega na tym, że nie istnieją inne metody ich dalszego wykorzystania niż termiczne przetwarzanie (zakaz składowania frakcji suchej). Co ważne, obie frakcje mogą z powodzeniem być wykorzystywane w elektrociepłowniach.

Czytaj też: Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla paliwa z odpadów?

W jaki sposób zakłady termicznego przetwarzania odpadów wpłyną na kształt lokalnych rynków ciepła i rynek energii elektrycznej?

- Dla przykładu - 100 tys. ton paliwa alternatywnego pochodzącego z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, może być paliwem elektrociepłowni o mocy 25 MW cieplnych oraz 11 MW elektrycznych i pokryć roczne zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną dla około 11 tysięcy gospodarstw domowych. Warto zauważyć, że potencjalnie dostępna w Polsce ilość paliwa alternatywnego pozwala na wybudowanie w Polsce około 50 takich elektrociepłowni, co obrazuje potencjał tego rynku.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • rzecznik, 2016-06-20 21:04:29

  Do ekspert. UE: Veolia Polska i wszystko wiadomo.Pan Skibinski opowiada bajki.Gdzie te smieci skoro UE zobowiazuje nas do50 procentowego odzysku i recyklingu??!!Dawno nie. Czytalem tak nieprofesjonalnych wypowiedzi.
 • ekspert. UE, 2016-06-20 20:53:16

  Spalarnie
 • Bruno, 2016-06-07 15:39:29

  Panie Dyrektorze, a co z poziomami odzysku i recyklingu? z tych ok. 12 mln ton zgodnie z KPGO można przetworzyć ok. 30% - tj. max 3,6 mln. Aktualnie mamy spalarni na ok. 1 mln ton rocznie. Dojdzie Gdańsk (Szadółki), dojdą cementownie... no i gdzie Pan te 50 elektrociepłowni zmieści? chyba że przewid...uje Pan import odpadów z Niemiec? Naprawdę potrzebujemy spalarni przy tak KATASTROFALNYM stanie powietrza w kraju? Zastanówmy się...  rozwiń