Matarnia, Kokoszki, Jasień - trzy gdańskie dzielnice z nową siecią ciepłowniczą

Jeszcze w tym roku Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zbuduje 11 km nowej sieci.
Matarnia, Kokoszki, Jasień - trzy gdańskie dzielnice z nową siecią ciepłowniczą
W II etapie inwestycji zlikwidowana zostanie stara kotłownia w Matarni (fot.GPEC)

• Inwestycja poprawić ma dostawy ciepła dla trzech gdańskich dzielnic – Matarni, Kokoszek i Jasienia.

• Całkowity koszt projektu to ok. 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Budowa nowych odcinków sieci odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca. Grupa GPEC buduje odcinek, który połączy okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W II etapie zlikwiduje starą kotłownię w Matarni, a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach – w stronę SPC Myśliwska oraz w kierunku Matarni i Kokoszek. Ciepło popłynie do mieszkańców już na przełomie listopada i grudnia.

- Ma być bezpiecznie i bezawaryjnie. To wszystko, co jest istotne dla mieszkańców. Postaramy się, aby prace przebiegły szybko i były jak najmniej uciążliwe. Tak jak przy każdej naszej inwestycji zajmiemy się też otoczeniem – zabezpieczymy drzewa i chodniki – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.

Mapa sieci (fot.GPEC)
Mapa sieci (fot.GPEC)

Ważne informacje dla mieszkańców

Inwestycja potrwa od czerwca do grudnia 2017 r. W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła.

Pierwsza nastąpi w dniach 12-13 czerwca na terenie dzielnic Suchanino, Morena, Piecki-Migowo. Kolejne zaplanowano w terminach:

• na przełomie sierpnia i września – dzielnice Piecki-Migowo, Brętowo, Jasień
• w drugiej połowie września – dzielnice Matarnia, Kokoszki
• na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
• na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości – tyle, co trasa z Gdańska do Krakowa. Średnio na każdy 1 km2 przypada tu aż 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu, czy Wrocławiu.

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory emitowała ona 17,7 ton CO2 rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE