PARTNER PORTALU
  • BGK

Matarnia, Kokoszki, Jasień - trzy gdańskie dzielnice z nową siecią ciepłowniczą

  • aw    8 czerwca 2017 - 12:41
Matarnia, Kokoszki, Jasień - trzy gdańskie dzielnice z nową siecią ciepłowniczą
W II etapie inwestycji zlikwidowana zostanie stara kotłownia w Matarni (fot.GPEC)

Jeszcze w tym roku Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zbuduje 11 km nowej sieci.
• Inwestycja poprawić ma dostawy ciepła dla trzech gdańskich dzielnic – Matarni, Kokoszek i Jasienia.

• Całkowity koszt projektu to ok. 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Budowa nowych odcinków sieci odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca. Grupa GPEC buduje odcinek, który połączy okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W II etapie zlikwiduje starą kotłownię w Matarni, a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach – w stronę SPC Myśliwska oraz w kierunku Matarni i Kokoszek. Ciepło popłynie do mieszkańców już na przełomie listopada i grudnia.

- Ma być bezpiecznie i bezawaryjnie. To wszystko, co jest istotne dla mieszkańców. Postaramy się, aby prace przebiegły szybko i były jak najmniej uciążliwe. Tak jak przy każdej naszej inwestycji zajmiemy się też otoczeniem – zabezpieczymy drzewa i chodniki – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.

Ważne informacje dla mieszkańców

Inwestycja potrwa od czerwca do grudnia 2017 r. W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła.

Pierwsza nastąpi w dniach 12-13 czerwca na terenie dzielnic Suchanino, Morena, Piecki-Migowo. Kolejne zaplanowano w terminach:

• na przełomie sierpnia i września – dzielnice Piecki-Migowo, Brętowo, Jasień
• w drugiej połowie września – dzielnice Matarnia, Kokoszki
• na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
• na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości – tyle, co trasa z Gdańska do Krakowa. Średnio na każdy 1 km2 przypada tu aż 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu, czy Wrocławiu.

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory emitowała ona 17,7 ton CO2 rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.