PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowiecka Spółka Gazownictwa wstrzymała przyłączanie nowych odbiorców

  • PAP    5 lipca 2012 - 18:55
Mazowiecka Spółka Gazownictwa wstrzymała przyłączanie nowych odbiorców

Mazowiecka Spółka Gazownictwa wstrzymała w regionie radomskim przyłączanie nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej gazu. Jest to związane z wyczerpaniem rezerw przepustowości gazociągu. Według władz Radomia spowoduje to zahamowanie rozwoju biznesu w regionie.
Problem dotyczy zarówno indywidualnych mieszkańców, którzy chcą przyłączyć sieć gazową do swoich domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców, którzy uruchamiają działalność gospodarczą. O sprawie poinformował w czwartek dziennikarzy prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Czytaj też: Warszawa stawia na energię odnawialną

Podkreślił, że w ostatnim czasie ten problem sygnalizowało mu wielu mieszkańców i przedsiębiorców. Sprawa dotyczy prawie całego dawnego woj. radomskiego, obejmującego obszar, na którym mieszka ok. 650 tys. osób.

W środę władze Radomia spotkały się w tej sprawie z przedstawicielami Mazowieckiej Spółki Gazownictwa (MSG) i Gaz-Systemu.

Rzeczniczka MSG, Emilia Tomalska potwierdziła, że od maja w regionie radomskim wstrzymano przyłączanie do sieci dystrybucyjnej odbiorców zasilanych z gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Sękocin-Lubienia.

Jak wyjaśniła, jest to spowodowane wyczerpaniem w tzw. okresie zapotrzebowania szczytowego, czyli zimą, rezerw przepustowości tego gazociągu.

Według Tomalskiej, nowe przyłączenia do sieci dystrybucyjnej wstrzymano, by zapewnić dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły do dotychczasowych klientów.

<!-- pagebreak //-->

"Sytuacja, która wystąpiła w regionie radomskim związana jest z rokrocznym wzrostem zapotrzebowania na paliwo gazowe, przy aktualnie istniejącym jednym źródle zasilania gazociągów dystrybucyjnych na tym obszarze" - wyjaśniła rzeczniczka.

Aby sytuacja poprawiła się - według niej - niezbędne są inwestycje, które planuje współpracujący z Mazowiecką Spółką Gazownictwa - Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Spółka ta dostarcza gaz do systemu dystrybucyjnego MSG.

Rzeczniczka, powołując się na informacje od Gaz-Systemu, poinformowała, że spółka ta planuje przebudowę gazociągów przesyłowych tzw. "pierścienia warszawskiego". Dzięki temu sytuacja z dostawą gazu do regionu radomskiego może ulec poprawie. Według prezydenta Kosztowniaka, jest to jednak inwestycja, której realizacja może potrwać co najmniej 7 lat.

Dlatego - jak powiedziała rzeczniczka - do tego czasu MSG będzie proponować nowym klientom zawieranie umów przerywanych na dostawę paliwa gazowego.

"Chodzi o umowy gwarantujące dostawę gazu z wyjątkiem okresu szczytowych poborów" - stwierdziła.

Dodała, że będzie to wymagało zapewnienia sobie przez klientów alternatywnego źródła energii na okres czasowego ograniczenia dostaw.

<!-- pagebreak //-->

Mazowiecka Spółka Gazownictwa rozważa także budowę w rejonie Radomia stacji regazyfikacji gazu ziemnego skroplonego (LNG), umożliwiającej przyłączanie nowych odbiorców.

Realizacja tej inwestycji - jak zastrzegła rzeczniczka - uzależniona jest jednak od ukończenia budowy Terminala LNG w Świnoujście (planowanego w roku 2014) oraz zapewnienia dostaw gazu płynnego przez przedsiębiorstwo obrotu gazem. Najwcześniej stacja w Radomiu mogłaby ruszyć w 2015 r.

Według władz Radomia wstrzymanie nowych przyłączeń do sieci dystrybucyjnej gazu może spowodować zahamowanie rozwoju biznesu w regionie radomskim.

Zdaniem prezydenta miasta wobec braku gwarancji stałej dostawy gazu przedsiębiorcy nie będą chcieli w tym regionie inwestować.

Wiceprezydent Radomia Igor Marszałkiewicz podkreślił, że Radom jest zasilany z tego samego systemu gazociągów, z którego korzysta Warszawa.

Według niego w związku z ciągłym rozwojem stolicy, wyczerpują się rezerwy przepustowości gazociągu, na czym traci region radomski.

Podobna sytuacja jak w Radomiu jest też w innych regionach, np. w Białymstoku. Jednak tam ograniczenie przyłączeń nie dotyczy odbiorców indywidualnych.

<!-- pagebreak //-->

Mazowiecka Spółka Gazownictwa jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Prowadzi działalność na 27 proc. powierzchni kraju (obszar województwa mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, a także częściowo - lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego).

Spółka świadczy usługę transportu paliw gazowych sieciami wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia, prowadzi rozbudowę i eksploatację zarządzanego systemu dystrybucyjnego oraz przyłącza do systemu nowych odbiorców.

Poprzez sieć gazociągów i przyłączy o długości ponad 27 tys. km obsługuje około 1,5 mln odbiorców końcowych, na rzecz których przesyła ponad 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Długość gazociągów wraz z przyłączami zwiększa się średnio rocznie o około 470 km, a liczba odbiorców o ponad 24 tys.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.