PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze z dużym potencjałem chemicznym

  • AW    5 grudnia 2012 - 15:05
Mazowsze z dużym potencjałem chemicznym

Europejska Sieć Regionów Chemicznych (ECRN) działa od ośmiu lat. Zrzesza w sumie 19 regionów z całej Europy. Od roku członkiem sieci jest także województwo mazowieckie.
Jak przypomina urząd marszałkowski, województwo mazowieckie dołączyło do Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN) w 2011 r. Do tego czasu region pełnił funkcję obserwatora analizującego cele i efektywność jej pracy.

Poza Mazowszem do ECRN należy jeszcze 18 europejskich regionów: Bawaria (Niemcy), Brandenburgia (Niemcy), Region Północno-Zachodnia Anglia - Cheshire (Wielka Brytania), Flandria (Belgia), Hesja (Niemcy), Region Ida Viru (Estonia), Prowincja Limburgia (Holandia), Lombardia (Włochy), Dolna Saksonia (Niemcy), Nadrenia Północna - Westfalia (Niemcy), Novara (Włochy), Nadrenia Palatynat (Niemcy), Saksonia-Anhalt (Niemcy), Szlezwik-Holsztyn (Niemcy), Szkocja (Wielka Brytania), Usti nad Łabą (Czechy), Walonia (Belgia), Yorkshire and the Humber (Wielka Brytania).

Mazowsze jako największy i najlepiej rozwinięty gospodarczo region w Polsce posiada znaczący potencjał chemiczny. Na terenie województwa działa m.in. kombinat rafineryjno-petrochemiczny w Płocku - PKN ORLEN. Jest to największy zakład branży chemicznej działający w naszym województwie. W 2003 r. PKN ORLEN S.A. oraz Basell Europe Holdings B.V. utworzyły spółkę specjalizującą się w produkcji poliolefin - Basell Orlen Polyolefins sp. z o.o. (BOP). Jest to jedyny polski producent tego tworzywa.

Potencjał chemiczny województwa mazowieckiego nie ogranicza się jednak jedynie do płockiego zakładu petrochemicznego. Region charakteryzuje się także bardzo dobrze rozwiniętym sektorem badawczo-rozwojowym (B+R). To właśnie na Mazowszu zlokalizowana jest blisko 1/3 rodzimego potencjału badawczego.

- Ważną sprawą dla naszego regionu, która obecnie jest w fazie analiz, będzie informacja, czy na Mazowszu znajdują się złoża gazu łupkowego. Dla Polski wydobycie gazu łupkowego to duża szansa na niezależność i przestawienie rodzimej energetyki z węgla na gaz - zaznacza Joanna Czechowicz-Bieniek z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.