PARTNER PORTALU
  • BGK

Metoda 3T: Rewolucja dla branży wodno-kanalizacyjnej?

  • MN    7 listopada 2017 - 11:49
Metoda 3T: Rewolucja dla branży wodno-kanalizacyjnej?
Metoda 3T ma prowadzić do zrównoważonego pokrycia kosztów planowanych inwestycji. (fot. fotolia)

W finansowaniu usług wodno-kanalizacyjnych pojawia się nowa metoda 3T. Łączy ona podatki i opłaty, taryfy oraz dotacje jako źródła, z których sektor może uzyskać dofinansowania.
• Model finansowania 3T został opracowany przez OECD, czyli Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W Polsce tę metodę popularyzuje Veolia.

• Metoda 3T ma na celu m.in. ułatwienie branży wodno-kanalizacyjnej przepływu kapitału i gospodarowanie nim.

• Trzy „T” odnoszą się do terminów z języka angielskiego: Taxes, Tariffs i Transfers.

Podstawą finansowania sektora wodno-kanalizacyjnego w Unii Europejskiej są dzisiaj taryfy. Jednak taka forma finansowania jest często problematyczna. Państwa, które wstąpiły do UE później, otrzymywały przez dłuższy czas znaczące dofinansowanie na rozbudowę infrastruktury wod-kan, jednak istnieją tam nadal ogromne potrzeby inwestycyjne. Powoduje to, że inwestorzy muszą poszukiwać innych źródeł finansowania, takich jak np. preferencyjne pożyczki czy kontrakty w ramach partnerstwa-publiczno-prywatnego. Pojawia się więc konieczność uporządkowania wielu źródeł finansowania inwestycji, w czym ma znacząco pomóc metoda 3T.

– Veolia, działająca od wielu lat na rynku wod-kan, jest zainteresowana metodą 3T. Polega ona na określaniu wartości i równoważenia finansów pochodzących z trzech źródeł – mówi Klara Ramm, Business Development Manager w branży wodnej w Veolii.

Czytaj też: Regulator cen wody: Sejm uchwalił ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

– Źródła te to taryfy, podatki i opłaty oraz dotacje. Taryfy to opłaty od odbiorców usług wodno-kanalizacyjnych, najczęściej w postaci zamortyzowanych kosztów. Podatki i opłaty oznaczają wszelkie źródła pochodzące z instytucji krajowych i lokalnych, wynikające z redystrybucji podatków i innych opłat. Mogą to być nie tylko realne środki finansowe, ale również zwolnienia z podatków czy preferencyjne pożyczki. Dotacje to finanse otrzymywane ze źródeł zewnętrznych. Dotyczą wszelkich grantów pochodzących z zagranicy, np. z Unii Europejskiej czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego – tłumaczy Klara Ramm.

Istotą metody 3T jest znalezienie równowagi między tymi trzema źródłami, co będzie skutkowało zrównoważonym pokryciem kosztów planowanych inwestycji.

Czytaj też: Minister oburzył wodociągowców. Co powiedział?

Model finansowania 3T, opracowany przez OECD, ma na celu ułatwienie branży wodno-kanalizacyjnej przepływu kapitału i gospodarowanie nim oraz doprowadzenie do zrównoważonego pokrycia kosztów na inwestycje i rozbudowę w branży. Trzy „T” to z angielskiego Taxes, Tariffs i Transfers, czyli podatki i opłaty, taryfy oraz dotacje, jako źródła z których sektor może uzyskać dofinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-11-07 18:40:03

    Czy goje wyjdą na swoje czy nie?