PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia „Silesia” efektywna energetycznie

  • GK    6 kwietnia 2012 - 09:07
Metropolia „Silesia” efektywna energetycznie

12 miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego szykuje się do grupowego zakupu energii elektrycznej. To jedno z najważniejszych zadań związku realizowanych w najbliższych miesiącach.
– Metropolia Śląska już jest. Nie musimy jej tworzyć, ale musimy zadbać o rozwiązania prawne, które pozwolą jej działać i rozwijać się – przekonywali podczas spotkania z szefami regionalnych mediów członkowie zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego wraz z przewodniczącą Zgromadzenia Związku, prezydent Małgorzatą Mańką – Szulik.

W ten sposób prezydenci odnieśli się do wypowiedzi ministra cyfryzacji i administracji, Michała Boniego, że rząd nie planuje specjalnych ustawowych rozwiązań dla Metropolii „Silesia”.

Spotkanie z szefami regionalnych mediów było okazją do zaprezentowania planu pracy związku na najbliższe miesiące. Najważniejszy jego punkt to projekt grupowego zakupu energii elektrycznej przez 12 miast GZM. Oprócz Gliwic i Rudy Śląskiej oraz dziewięciu jednostek samorządu terytorialnego spoza związku, są to powiaty: mikołowski i zawierciański oraz gminy Knurów, Radzionków, Mikołów, Ornontowice, Łaziska, Orzesze oraz Wyry.

Przewodniczący GZM, Dawid Kostempski poinformował, że po świętach zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych samorządy podpisujące porozumienie wyłonią ze swego grona lidera, którym zostanie gmina Świętochłowice. Biuro GZM będzie udzielać liderowi wsparcia w organizacji samego przetargu, o którym już teraz wiadomo, że będzie największym w Polsce.

Kolejny projekt, w który angażuje się Górnośląski Związek Metropolitalny, to organizacja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prezydenci miast tworzących Metropolię „Silesia” wezmą udział w wielu panelach poświęconych inwestycjom komunalnym, partnerstwu publiczno –prywatnemu oraz samorządom.

– W ramach Kongresu organizujemy również panel poświęcony realizowanym przez samorządy oszczędnościom. Każda z gmin pochwali się swoimi osiągnięciami na tym polu – podkreślił prezydent Dawid Kostempski.

Podczas spotkania sporo mówiono o ustawodawczych zapisach dotyczących obszarów metropolitalnych w Polsce. Prezydent Kostempski poinformował zebranych, ze podczas spotkania parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z premierem Donaldem Tuskiem ustalono, że projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, przygotowany przez śląskich posłów PO, trafi do laski marszałkowskiej. I choć wiadomo, że nie należy spodziewać się specjalnych rozwiązań dla metropolii śląsko-zagłębiowskiej, to jednak jest szansa, że część zapisanych w nim rozwiązań zostanie wykorzystana przy tworzeniu ustawowych norm dla polskich obszarów metropolitalnych.

– Byłoby dobrze, gdyby zapisane w projekcie śląskich parlamentarzystów PO rozwiązania znalazły się w tzw. Zielonej Księdze. Zwłaszcza te dotyczące finansowania przyszłych metropolii – podkreślała przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Kolejny, nowy projekt realizowany przez GZM, to SERPENTE – projekt Poprawy Efektywności Energetycznej Obiektów Użyteczności Publicznej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie do 31.12.2014 r. w oparciu o wymianę informacji i doświadczeń w zakresie racjonalizacji zużycia energii i promowania rozwiązań mających na celu zmniejszanie zużycia energii w budynkach pozostających w zasobach publicznych. Całkowita wartość projektu wynosi 1,9 mln euro, z czego 85 proc. tj. 1,5 mln euro dofinansowane będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W projekt zaangażowanych jest 10 instytucji z 10 krajów Unii Europejskiej, które reprezentują: władze lokalne, metropolitalne, urzędy ds. energetyki i uczelnie wyższe.

Metropolia „Silesia” zamierza również w tym roku organizować Metropolitalną Noc Teatrów oraz włączyć się w organizacje szeregu innych imprez takich jak: Industriada, Festiwal Gorczyckiego oraz Metropolitalne Święto Rodziny. Związek prowadzi również portal internetowy „Pełnia Kultury”, który po kilku miesiącach działalności odnotowuje średnio około 10 tysięcy wizyt w miesiącu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.