PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia na Śląsku i Zagłębiu. Nowa taryfa w komunikacji miejskiej

  • Michał Wroński    22 listopada 2017 - 17:15
Metropolia na Śląsku i Zagłębiu. Nowa taryfa w komunikacji miejskiej
Od 1 stycznia w śląsko-zagłębiowskiej metropolii zacznie obowiązywać jednolita taryfa w komunikacji miejskiej. (fot. mat. KZK GOP)

Na terenie 41 gmin zrzeszonych w związku metropolitalnym województwa śląskiego od 1 stycznia zacznie obowiązywać jednolita taryfa w komunikacji miejskiej. Zielone światło do jej przyjęcia przez zarząd metropolii dali w środę (22.11) członkowie zgromadzenia Związku. Podjęli oni też decyzję o powołaniu Zarządu Transportu Metropolitalnego. Docelowo miałby zająć się organizacją transportu miejskiego na obszarze metropolii. Na razie jednak będzie jednym z czterech odpowiedzialnych za to zadanie podmiotów.
• Delegaci gmin związku metropolitalnego w województwie śląskim dali zielone światło do wprowadzenia nowej, ujednoliconej taryfy biletowej w komunikacji miejskiej na terenie wszystkich gmin metropolii.
• Nowe ceny biletów miałyby wejść od 1 stycznia (w przypadku biletów okresowych od kwietnia). Podobnie jak bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci do lat 16.
• Metropolia planuje ponadto wprowadzić bezpłatną komunikację miejską w dni smogowe i zorganizować transport publiczny do lotniska w Katowicach-Pyrzowicach.

Nowa, ujednolicona taryfa wprowadza ceny biletów, które są niższe od tych, które dotychczas obowiązywały na terenie obsługiwanym przez Komunikacyjny Związek Komunalny GOP (29 gmin) i Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (10 gmin, przy czym jedynie 5 należy do metropolii). Na nieznaczną podwyżkę tytułem ujednolicenia taryfy będą musieli przygotować się natomiast pasażerowie korzystający z usług Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach. Władze metropolii przekonują jednak, że wprowadzenie nowej taryfy także im się opłaci, ponieważ dzięki niej zyskają dostęp do całego rynku metropolii i podróżując do miast spoza MZK Tychy nie będą już musieli kupować dodatkowych biletów. Jak tłumaczył Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu związku metropolitalnego, na takie obniżenie stawek, aby na całym jego obszarze obowiązywała taka taryfa jak do tej pory w Tychach nie było szans, gdyż przekraczałoby to możliwości finansowe tworzących związek samorządów (przyjętym rozwiązaniu gminy KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry będą musiały dopłacić 3,2 mln zł).

- Wszyscy zyskają na tym rozwiązaniu – przekonuje Karolczak.

Czytaj : Lepszy transport publiczny, walka z depopulacją – oto priorytety dla metropolii na Śląsku i w Zagłębiu

Po otrzymaniu od zgromadzenia „zielonego światła” w sprawie nowej taryfy zajmie się nią w czwartek (23.11) zarząd Związku, który wyśle ją do konsultacji związkom zawodowym i jeśli nie będzie sprzeciwu, to podejmie decyzję o jej wdrożeniu przez organizatorów transportu.

Podczas obrad zgromadzenia przedstawiono również zgłoszoną przez władze Rudy Śląskiej propozycję wprowadzenia od 1 stycznia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (do 16 roku życia) na terenie miast metropolii. Miałoby to kosztować ok. 9 mln zł, a pieniądze te pochodziłyby ze składek wpłacanych do budżetu metropolii przez zrzeszone w niej gminy. Z tego samego źródła pochodzić miałby 1 mln zł na sfinansowanie bezpłatnych przejazdów w „dni smogowe” (z możliwości takiej mógłby skorzystać kierowca, który zostawiłby samochód na parkingu oraz jeden zabrany przez niego pasażer)

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.