Miasta powinny opracować plany zrównoważonej mobilności

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej każde miasto w poszczególnych państwach powinno przygotować i wdrożyć w najbliższych latach Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, zachęcający do korzystania z komunikacji publicznej, poruszania się rowerem i pieszo.
Miasta powinny opracować plany zrównoważonej mobilności

O tym, jak przygotowywać i wdrażać Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej mówiono w środę podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Płocku z inicjatywy tamtejszego CIFAL, afiliowanego ośrodka szkoleniowego ONZ. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty.

"Celem Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest takie podzielenie intensywności ruchu w miastach, by nie dominowały samochody osobowe. Efektem ma być likwidowanie zatorów komunikacyjnych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, czyli czystsze środowisko i zdrowie wszystkich mieszkańców miasta" - powiedział prezes CIFAL Krzysztof Buczkowski. Wśród możliwych działań wymienił m.in. inwestycje w infrastrukturę służącą rowerzystom i tworzenie atrakcyjnego dla pasażerów systemu transportu zbiorowego.

CIFAL Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego działa jako spółka, której właścicielem jest miasto Płock. To jeden z 9 na świecie ośrodków szkoleniowych dla władz lokalnych, działający we współpracy z Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR). To także polski lider projektu ENDURANCE, który zgodnie z wytycznymi KE, realizowany jest przez 25 krajów UE oraz Norwegię. Ma on merytorycznie wspierać miasta przy opracowaniu i wdrażaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej poprzez wymianę doświadczeń, umożliwiającą dostęp do najlepszych praktyk w poszczególnych krajach.

Czytaj też:  Komunikacja miejska, coraz większe nakłady i mniej pasażerów

"Zadaniem CIFAL jest zachęcanie polskich samorządów do przygotowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Obecnie są wytyczne Komisji Europejskiej. Po nich pojawią się regulacje. Należy się spodziewać, że za trzy, cztery lata, po okresie promowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, Komisja Europejska określi je jako wymóg i samorządy będą musiały mieć takie dokumenty" - podkreślił Buczkowski. Dodał, że w Płocku założenia takiego kompleksowego planu powstaną w ciągu pół roku.

Czytaj też:  Ekologiczne miasta pilnie poszukiwane

Wim Billet, koordynator kampanii na rzecz zarządzania mobilnością w belgijskiej Flandrii powiedział, że większość tamtejszych miast oraz gmin posiada i wdraża Plany Zrównoważonej Mobilności albo właśnie je opracowuje.

"Rząd Flandrii wspiera te lokalne inicjatywy. Działają organy konsultacyjne i komisje, także na poziomie regionalnym, które doradzają co i w jaki sposób robić. Okresowo istniejące plany są analizowane, by określić czy i w jakim zakresie potrzebna jest ich aktualizacja" - dodał Billet. Przyznał, że flandryjskie samorządy korzystają z dotacji rządowych na opracowanie planów zrównoważonej mobilności. Jak zaznaczył, istotne są konsultacje z mieszkańcami, dotyczące szczegółowych rozwiązań zapisanych w poszczególnych planach.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

PO ciężko pracuje nad podniesieniem statystyk... w papierach.

Magda L, 2014-10-21 17:36:21 odpowiedz

po pierwsze debilne położenie przystanków i przejść dla pieszych - w rezultacie przy przesiadce na skrzyżowaniu trzeba pokonać spore odleglości,po drugie - jest ciasno - owszem w konunikacji miejskiej bywają luzy ale w godzinach szczytu na wielu kierunkach zwyczajnie nie ma już miejsca dla nowych pa...sażerów - nie bardzo więc rozumiem po co kogoś namawiać aby przesiadł się z samochodu na metro lub autobus , do którego nie wejdzie rozwiń

Zbyszek, 2014-10-10 14:08:03 odpowiedz

Wszystkie te konferencje, zjazdy, spotkania, sympozja za jedyny swój cel mają przejadanie publicznych funduszy, bowiem gadającegłowy gadają dziesięciolecia o...tym samym i nic nie robią. Gadanie na zjazdach organizowanych po to by uatrakcyjnić sobie urzędnicze życie winno być ścigane prawem karnym. ...Gdyby ktokolwiek chciał w sposob rzeczywisty wprowadzić zrównoważoną mobilność -już dawno by to nastapiło. Rozwiązania są b. proste, ale darmozjady urzędnicze muszą wypić dwa miliony kaw zanim uczynią jeden mały klok do przodu. rozwiń

alladyn-solar-batt, 2014-10-08 22:00:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE