PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta są motorem zmian

  • Patrycja Batóg    4 listopada 2010 - 10:46

Nie ma rozwoju miast bez nowoczesnego sektora usług komunalnych, które determinują ten rozwój.
Gospodarka miejska jest jednym z największych pracodawców w Unii Europejskiej. Stanowi także rynek produktów i usług o olbrzymiej wartości. Unia nie tak dawno zmieniła swoją politykę miejską i dostrzegła ważną funkcję miast.

– W jej dokumentach zapisano, że miasta są motorem zmian, że stanowią jeden z najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, podczas I Międzynarodowego Forum Gospodarki Komunalnej.

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego coraz więcej mówi się o nowej kulturze mobilności w mieście, inteligentnym transporcie, ekologicznej energii, inteligentnych budynkach, a wszystkie te pojęcia dotyczą gospodarki komunalnej.

– Ona będzie realizatorem i beneficjentem tych strategicznych celów. Sektor usług komunalnych stanowi przeważającą część gospodarki miejskiej. Nie ma rozwoju miast bez nowoczesnego sektora usług komunalnych, które determinują ten rozwój. Każdy przedsiębiorca i mieszkaniec jest odbiorcą usług komunalnych. Jakość usług komunalnych współdecyduje o konkurencyjności miasta – wyjaśnia prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Sektor komunalny jest jednym z najważniejszych adresatów zrównoważonego rozwoju oraz ważnym odbiorcą innowacji technologicznych i kapitału inwestowanego w ochronę środowiska, a kwestia utylizacji odpadów staje się problemem ogólnoeuropejskim.

Poszukiwanie najnowszych technologii w tym zakresie staje się najpilniejszym wyzwaniem. Także w dziedzinie ścieków komunalnych i przemysłowych. Polska ma tutaj dużo do zrobienia. Nasz sektor komunalny pilnie potrzebuje rozwiązań z dziedziny teleinformatycznych innowacji, żeby się komunikować  z odbiorcami usług, przede wszystkim z mieszkańcami i firmami na danym terenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.